statystyki

Po przewłaszczeniu właściciel może domagać się wydania rzeczy

autor: Marcin Nagórek16.12.2018, 13:00
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Skoro więc firma pożyczkowa stała się właścicielem ruchomości, to ma prawo nimi dysponować.źródło: ShutterStock

Wziąłem pożyczkę na 200 tys. zł. Podpisałem też umowę na przewłaszczenie maszyn z mojej działalności, chociaż ja je użytkuję. Firma pożyczkowa stała się właścicielem z zastrzeżeniem, że po spłacie pożyczki własność powróci do mnie. Obecnie nie mogę spłacić ok. 50 tys. i firma żąda nie tylko zwrotu pieniędzy, ale i wydania maszyn. Czy ma do tego prawo, skoro do spłacenia pozostała tylko 1/4 długu?

Tak, wierzyciel ma do tego prawo. W opisywanej sytuacji mowa jest o umowie przewłaszczenia na zabezpieczenia rzeczy ruchomych (maszyn). To umowa nienazwana, nie została bowiem zdefiniowana w przepisach prawa, lecz jest stosunkowo często wykorzystywana w obrocie cywilnym. Tego typu umowa jest czynnością rozporządzającą, prowadzącą do nabycia własności przewłaszczonej rzeczy lub prawa przez wierzyciela zabezpieczanej w ten sposób wierzytelności, a dochodzi do niego już z chwilą zawarcia umowy (art. 155 par. 1 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.). W ten sposób firma pożyczkowa stała się właścicielem maszyn należących uprzednio do przedsiębiorcy. Jak zaś podkreślono w wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 20 listopada 2014 r. (sygn. akt II Ca 1589/14), rola umowy o przewłaszczenie na zabezpieczenie polega przede wszystkim na zabezpieczeniu spłaty określonej wierzytelności. Podobnie jak w przypadku hipoteki umownej, pełniącej podobną funkcję, gdzie wartość wierzytelności i wartość nieruchomości nie muszą być równe, tak i w przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie wartości te nie muszą być i najczęściej nie są do siebie zbliżone.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane