statystyki

Operatorzy pocztowi pod większym nadzorem

autor: Emilia Świętochowska11.12.2018, 07:52; Aktualizacja: 11.12.2018, 07:56
kurier, paczka, przesyłka

Komisja Europejska stworzy scentralizowaną bazę cenników stosowanych przez publicznych operatorów pocztowych.źródło: ShutterStock

Opis oferowanych usług, wielkość rocznego obrotu, liczba dostarczonych paczek – to tylko niektóre dane, które regularnie będą musieli przekazywać operatorzy pocztowi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli tego nie zrobią, staną przed ryzykiem kary pieniężnej sięgającej nawet 2 proc. rocznych przychodów.

Nowe obowiązki informacyjne dla firm zajmujących się dostarczaniem przesyłek przewidują zmiany w prawie pocztowym i telekomunikacyjnym, nad którymi kończy prace Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Zmiany to pokłosie wejścia w życie w tym roku unijnego rozporządzenia w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek (2018/644). Nowe przepisy przygotowane przez Komisję Europejską w założeniu mają przyczynić się do zniwelowania dysproporcji w kosztach dostarczania przesyłek w Unii Europejskiej. Jak wynika bowiem z unijnych analiz, ceny doręczenia paczki z jednego państwa do drugiego bywają dziś od trzech do pięciu razy wyższe niż ceny doręczenia jej na terenie danego kraju. Różnice te często nie mają żadnego ekonomicznego uzasadnienia, bo niejednokrotnie występują na rynkach, na których koszty pracy czy warunki konkurencyjne są dość podobne. Aby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące sieciami dostaw i móc kontrolować ceny dyktowane przez operatorów pocztowych, Bruksela postanowiła wymusić na nich większą przejrzystość działalności.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane