Ryzyko wymuszonych fuzji

10.12.2018, 10:00; Aktualizacja: 10.12.2018, 10:39
W Polsce działa 550 BS. Większość należała dotąd do dwóch istniejących zrzeszeń: Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku.

W Polsce działa 550 BS. Większość należała dotąd do dwóch istniejących zrzeszeń: Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku.źródło: ShutterStock

30 banków zagrożonych zastosowaniem przez KNF decyzji o połączeniu z innym podmiotem. Nowa kompetencja nadzoru to skutek niedawnego wprowadzenia przez Sejm zmian w ustawie – Prawo bankowe.

Posłowie dali KNF możliwość decydowania o tym, że bank, który nie spełnia określonych w przepisach wymogów, ma być połączony z wybranym przez nadzór konkurentem. Nowelizacja budziła kontrowersje. Nowy przepis wprowadzono bowiem dwa razy: przy okazji zmian w ustawach o nadzorze finansowym oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Kilka dni po sejmowych głosowaniach wybuchł skandal, w wyniku którego do dymisji podał się poprzedni szef nadzoru Marek Ch. Część obserwatorów uznała, że zmiany w przepisach to część planu, który ma doprowadzić do przejęcia „za złotówkę” jednego z banków Leszka Czarneckiego, biznesmena, za sprawą którego rozpoczęła się afera KNF. Najbliżej zastosowania nowych przepisów jest jednak grupa banków spółdzielczych.

Chodzi o BS, które chcą utworzyć nowe zrzeszenie wokół Polskiego Banku Apeksowego.

Zgodnie z przepisami banki spółdzielcze – często niewielkie instytucje o ograniczonym obszarze działania – mogą funkcjonować, jeśli spełniają jeden z dwóch warunków: posiadają kapitał w wysokości co najmniej 5 mln euro albo należą do gwarantującego stabilność zrzeszenia lub systemu ochrony instytucjonalnej (określanego też jako IPS).


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane