Parabank da się założyć także w garażu

autor: Patryk Słowik04.12.2018, 07:49; Aktualizacja: 06.12.2018, 11:47
Przestępstwo gromadzenia bez zezwolenia środków pieniężnych innych osób w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób jest możliwe także wówczas, gdy biznes nie wygląda profesjonalnie.

Przestępstwo gromadzenia bez zezwolenia środków pieniężnych innych osób w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób jest możliwe także wówczas, gdy biznes nie wygląda profesjonalnie.źródło: ShutterStock

Przestępstwo gromadzenia bez zezwolenia środków pieniężnych innych osób w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób jest możliwe także wówczas, gdy biznes nie wygląda profesjonalnie. Mówiąc prościej, do uznania, iż ktoś stworzył parabank, nie trzeba, by wynajmował lokal i zatrudniał ludzi w garniturach. Równie dobrze nielegalną działalność tego rodzaju można prowadzić w domu lub garażu. Warunek jest tylko jeden: w zamiarze sprawcy gromadzenie środków następować powinno pod tytułem zwrotnym. W przeciwnym razie może to być oszustwo, a nie prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. Uznał tak Sąd Najwyższy w wyroku, którego uzasadnienie zostało niedawno opublikowane.

Artykuł 171 ust. 1 prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2187) od dawna jest „opcją zapasową” dla prokuratury przy ściganiu twórców finansowych przekrętów. Przepis ten penalizuje prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na przyjmowaniu środków w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób. Grozi za to grzywna do 10 mln zł i kara pozbawienia wolności do lat pięciu. W praktyce śledczy sięgają po ten przepis, gdy nie są w stanie udowodnić komuś oszustwa.

W orzecznictwie pojawiły się jednak wątpliwości, kiedy można skazać na podstawie art. 171 ust. 1 prawa bankowego. Część sądów uznaje bowiem, że jest to możliwe jedynie wówczas, gdy działalność bankowa bez zezwolenia była prowadzona w sprawiający pozory profesjonalności sposób.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane