statystyki

W czasie wspólnej kadencji skład zarządu może się zmieniać

autor: Kt04.12.2018, 18:00
Taką odpowiedzialność ponoszą jednak osoby faktycznie wchodzące w skład zarządu. Wygaśnięcie mandatu, np. w związku z upływem wspólnej kadencji, może wyłączyć tę odpowiedzialność.

Taką odpowiedzialność ponoszą jednak osoby faktycznie wchodzące w skład zarządu. Wygaśnięcie mandatu, np. w związku z upływem wspólnej kadencji, może wyłączyć tę odpowiedzialność.źródło: ShutterStock

Obowiązujące przepisy umożliwiają powoływanie zarządu spółki akcyjnej na tzw. wspólną kadencję. Czy oznacza to, że wszyscy członkowie zarządu powołani na taką wspólną kadencją muszą pełnić swoje obowiązki przez cały okres jej trwania?

Początek i koniec wspólnej kadencji są identyczne dla całego zarządu spółki. Kadencja powołanych osób powinna więc zasadniczo zakończyć się w tym samym czasie. Określony termin, na jaki powołano zarząd na wspólną kadencję, wyznacza maksymalne granice czasowe dla pełnienia funkcji przez wszystkich jego członków. Zapisy dotyczące tej kwestii powinny znaleźć się w statucie spółki akcyjnej.

Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 24 kwietnia 2018 r. (sygn. akt III AUa 921/17). W analizowanym postępowaniu sąd musiał ustalić skład zarządu, aby rozstrzygnąć o odpowiedzialności jego członków za zaległości spółki w zapłacie składek ubezpieczeniowych. Członkowie zarządu mogą bowiem – solidarnie ze spółką akcyjną – odpowiadać całym swoim majątkiem za jej zaległości publicznoprawne.

Taką odpowiedzialność ponoszą jednak osoby faktycznie wchodzące w skład zarządu. Wygaśnięcie mandatu, np. w związku z upływem wspólnej kadencji, może wyłączyć tę odpowiedzialność.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane