statystyki

Od stycznia wysokie kary za niebezpieczne kosmetyki. I nowe obowiązki dla firm

autor: Mateusz Zając, Marek Rumak04.12.2018, 08:57; Aktualizacja: 04.12.2018, 09:01
Już od 1 stycznia wejdzie w życie ustawa z 29 listopada 2018 r. o produktach kosmetycznych.

Już od 1 stycznia wejdzie w życie ustawa z 29 listopada 2018 r. o produktach kosmetycznych.źródło: ShutterStock

Ich sprzedawcy i dystrybutorzy będą musieli raportować zgłaszane działania niepożądane. A producenci lub importerzy – wskazać podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie każdego produktu na rynek.

Kary administracyjne w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł za nieprzestrzeganie regulacji rynku kosmetycznego, obowiązek powołania osoby odpowiedzialnej, utworzenie wykazu zakładów kosmetycznych oraz wprowadzenie systemu informowania o działaniach niepożądanych oraz obowiązku raportowania do niego zgłoszeń poszkodowanych klientów ‒ to tylko niektóre ze zmian, jakie wprowadza nowa ustawa o produktach kosmetycznych, która 29 listopada opublikowana została w Dzienniku Ustaw (poz. 2227). Wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2019 r. i zastąpi dotychczasową ustawę z 30 marca o 2001 r. o kosmetykach.

Jak podaje ustawodawca, wprowadzenie nowej ustawy ma na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie konsumentów. W tym zakresie nowy akt prawny określa obowiązki podmiotów i właściwość organów w zakresie wykonywania zadań administracyjnych, które wynikają z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r. o produktach kosmetycznych (Dz.Urz. UE z 2009 r. L 342, s. 59; dalej: rozporządzenie 1223/2009).

Definicja bez zmian

Ustawa posługuje się pojęciem produktów kosmetycznych – co jest nowością, obecnie obowiązująca regulacja mówi o kosmetykach. Zmiana nazwy nie ma jednak praktycznego znaczenia, gdyż definicja zawarta w ustawie o produktach kosmetycznych jest praktycznie identyczna jak ta, którą zawiera ustawa o kosmetykach. Według ustawy produktem kosmetycznym jest „substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, której wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”.

Osoba odpowiedzialna

Nowe pojęcie w ustawie to „osoba odpowiedzialna”. Jest nią osoba fizyczna lub prawna, która musi być wyznaczona dla każdego produktu kosmetycznego wprowadzonego do obrotu na terenie RP. Wymóg wprowadzenia osoby odpowiedzialnej wynika z rozporządzenia 1223/2009, które w art. 4 ust. 1 przesądza, że do obrotu wprowadzane mogą być jedynie produkty kosmetyczne, dla których na terenie Wspólnoty jest wyznaczona osoba odpowiedzialna.

Aby zrozumieć, co kryje się pod określeniem, musimy sięgnąć po definicję zawartą w art. 4 rozporządzenia 1223/2009. Osoba ta gwarantuje spełnienie przez produkty obowiązków określonych w rozporządzeniu oraz ustawie. W przypadku produktów kosmetycznych wprowadzonych do obrotu na terenie UE, które nie podlegają importowi ani eksportowi, osobą odpowiedzialną będzie producent mający siedzibę na terenie UE. Może on jednak wyznaczyć do tej funkcji inną osobę mającą siedzibę na terenie Wspólnoty przez pisemne upoważnienie, które osoba ta akceptuje także na piśmie. Jeżeli natomiast producent wprowadził produkt kosmetyczny do obrotu na terenie Wspólnoty, gdzie nie posiada siedziby, to wyznacza na osobę odpowiedzialną taki podmiot, który posiada tu siedzibę. W przypadku produktu importowanego osobą odpowiedzialną jest każdy importer. Importer również może wyznaczyć osobę odpowiedzialną mającą siedzibę na obszarze Wspólnoty, udzielając jej pisemnego upoważnienia, które ta osoba akceptuje w formie pisemnej. Osobą odpowiedzialną może być też dystrybutor, jeżeli wprowadza na rynek produkt pod własną nazwą albo znakiem towarowym lub zmienia produkt już wprowadzony na rynek.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane