statystyki

Netflix, Amazon i inni. Rynek napędzają globalni giganci

autor: Elżbieta Rutkowska03.12.2018, 08:40; Aktualizacja: 03.12.2018, 17:52
Netflix

Netflixźródło: ShutterStock

Przychody internetowych serwisów streamingowych do 2022 r. sięgną 58,4 mld dol. Rynek napędzają globalni giganci.

Ten rok powinien się zamknąć kwotą 41,2 mld dol. – wynika z raportu PwC „Rynek mediów i rozrywki 2018–2022”. Obroty światowego rynku OTT (Over-The-Top, treści wideo dostarczane przez internet) przez najbliższe cztery lata mają rosnąć średnio o 10,1 proc. rocznie. To drugi pod względem dynamiki rynek sektora mediów i rozrywki. Ustępuje tylko wirtualnej rzeczywistości galopującej w tempie ponad 40 proc. rocznie.

Zarówno większość przychodów, jak i szybsze tempo wzrostu na rynku OTT generują serwisy subskrypcyjne (SVOD). W ub.r. przypadło na nie ponad 80 proc. globalnych obrotów, a do 2022 r. ich udział wzrośnie do prawie 83 proc. – do 48,3 mld dol. Platformy w rodzaju iTunes, na których kupujemy pojedyncze materiały (VOD transakcyjne), zakończą 2022 r. z przychodami 10,1 mld dol.

Ponad połowa wpływów z OTT pochodzi od użytkowników w USA. Polski rynek stanowi niewiele ponad 1 proc. wartości amerykańskiego – i do 2022 r. według prognozy PwC osiągnie 411 mln dol., z czego ponad 90 proc. będzie pochodziło z SVOD. Dynamika rozwoju serwisów subskrypcyjnych będzie u nas większa niż na świecie i wyniesie 14,2 proc. Z tym wynikiem plasujemy się nieznacznie poniżej średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Wyprzedzają nas: Rosja, Węgry, Czechy i Rumunia. Jednak jeśli chodzi o przychody, jesteśmy największym rynkiem w regionie, przed Rosją. Mimo ofensywy światowych graczy – Netflix, Showmax – wciąż silna jest pozycja lokalnych serwisów takich jak: Ipla (Cyfrowy Polsat), VoD.pl, Player.pl i Player+ (TVN).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane