statystyki

Netflix, Amazon i inni. Rynek napędzają globalni giganci

autor: Elżbieta Rutkowska03.12.2018, 08:40; Aktualizacja: 03.12.2018, 17:52
Netflix

Netflixźródło: ShutterStock

Przychody internetowych serwisów streamingowych do 2022 r. sięgną 58,4 mld dol. Rynek napędzają globalni giganci.

Ten rok powinien się zamknąć kwotą 41,2 mld dol. – wynika z raportu PwC „Rynek mediów i rozrywki 2018–2022”. Obroty światowego rynku OTT (Over-The-Top, treści wideo dostarczane przez internet) przez najbliższe cztery lata mają rosnąć średnio o 10,1 proc. rocznie. To drugi pod względem dynamiki rynek sektora mediów i rozrywki. Ustępuje tylko wirtualnej rzeczywistości galopującej w tempie ponad 40 proc. rocznie.

Zarówno większość przychodów, jak i szybsze tempo wzrostu na rynku OTT generują serwisy subskrypcyjne (SVOD). W ub.r. przypadło na nie ponad 80 proc. globalnych obrotów, a do 2022 r. ich udział wzrośnie do prawie 83 proc. – do 48,3 mld dol. Platformy w rodzaju iTunes, na których kupujemy pojedyncze materiały (VOD transakcyjne), zakończą 2022 r. z przychodami 10,1 mld dol.

Ponad połowa wpływów z OTT pochodzi od użytkowników w USA. Polski rynek stanowi niewiele ponad 1 proc. wartości amerykańskiego – i do 2022 r. według prognozy PwC osiągnie 411 mln dol., z czego ponad 90 proc. będzie pochodziło z SVOD. Dynamika rozwoju serwisów subskrypcyjnych będzie u nas większa niż na świecie i wyniesie 14,2 proc. Z tym wynikiem plasujemy się nieznacznie poniżej średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Wyprzedzają nas: Rosja, Węgry, Czechy i Rumunia. Jednak jeśli chodzi o przychody, jesteśmy największym rynkiem w regionie, przed Rosją. Mimo ofensywy światowych graczy – Netflix, Showmax – wciąż silna jest pozycja lokalnych serwisów takich jak: Ipla (Cyfrowy Polsat), VoD.pl, Player.pl i Player+ (TVN).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane