statystyki

Wspólników można traktować tak jak innych wierzycieli spółki

autor: Kt27.11.2018, 07:24; Aktualizacja: 27.11.2018, 07:55
Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych może być nałożony na wspólnika wyłącznie w umowie spółki.

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych może być nałożony na wspólnika wyłącznie w umowie spółki.źródło: ShutterStock

Wspólnicy nie mogą otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia jej kapitału zakładowego. Wynika to z art. 189 par. 2 kodeksu spółek handlowych. Czy od tej zasady przewidziano jakieś wyjątki?

Wspomniane ograniczenie nie dotyczy wynagrodzenia wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki, które mogą być realizowane nawet, gdy sprawozdanie finansowe spółki wykazuje stratę. Przewiduje to art. 176 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). W takim przypadku wspólnik traktowany jest jak każdy inny wierzyciel.

Wypłata wynagrodzenia za takie świadczenia – zgodnie ze doktryną prawa – nie narusza majątku potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału spółki, ponieważ w zamian za wynagrodzenie spółka otrzymała ekwiwalentne świadczenie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane