statystyki

Firma i prawo: Zmiany przyjęte przez senat

autor: Patryk Słowik26.11.2018, 07:41; Aktualizacja: 26.11.2018, 08:13
24 poprawki, ale o charakterze legislacyjnym. To stanowisko Senatu do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

24 poprawki, ale o charakterze legislacyjnym. To stanowisko Senatu do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.źródło: ShutterStock

Poniżej zestawienie propozycji zmian dotyczących prawa gospodarczego, które przyjął senat.

24 poprawki, ale o charakterze legislacyjnym. To stanowisko Senatu do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Przewiduje ona utworzenie wyczekiwanego od dawna Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Ułatwi on komunikację stronom postępowań oraz zapewni ludziom dostęp do informacji o sprawach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Założeniem projektodawcy było zwiększenie pewności obrotu i zagwarantowanie konsumentom i kontrahentom dostępu do informacji pozwalających na podjęcie świadomej decyzji o zawarciu kontraktu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Żadnych zastrzeżeń izby wyższej nie wzbudziła nowelizacja niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Rządowy projekt wstępnie miał na celu doprecyzowanie pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w systemie oraz zapewnienie lepszej komunikacji między nią a innymi instytucjami państwowymi. W toku prac legislacyjnych dodano jednak budzącą ogromne kontrowersje poprawkę. Przyjęta przez Senat ustawa umożliwia przejmowanie banków komercyjnych i spółdzielczych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub zagrożonych upadłością, przez banki w lepszej kondycji. Decydować o przejęciu będzie KNF.

Przyjęta bez poprawek nowelizacja kodeksu cywilnego uniemożliwi stosowanie rozszerzonej wykonalności tytułu egzekucyjnego w odniesieniu do byłych wspólników wszystkich spółek osobowych. W praktyce oznacza to, że za zobowiązania spółki nie będą już odpowiadać osoby, które w chwili wszczęcia postępowania wobec spółki nie były już wspólnikami. Ustawa stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 października 2017 r.

Ponad 50 drobnych, ale istotnych w praktyce korekt przewiduje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. To kolejny pakiet przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Do wersji uchwalonej przez Sejm Senat nie miał żadnych poprawek. Ustawa wprowadza m.in. zmiany polegające na tym, że wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu, jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Skróci się – ze 150 do 90 dni – termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe zaś będzie podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane