statystyki

Firma i prawo: Zmiany przyjęte przez senat

autor: Patryk Słowik26.11.2018, 07:41; Aktualizacja: 26.11.2018, 08:13
24 poprawki, ale o charakterze legislacyjnym. To stanowisko Senatu do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

24 poprawki, ale o charakterze legislacyjnym. To stanowisko Senatu do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.źródło: ShutterStock

Poniżej zestawienie propozycji zmian dotyczących prawa gospodarczego, które przyjął senat.

24 poprawki, ale o charakterze legislacyjnym. To stanowisko Senatu do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Przewiduje ona utworzenie wyczekiwanego od dawna Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Ułatwi on komunikację stronom postępowań oraz zapewni ludziom dostęp do informacji o sprawach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Założeniem projektodawcy było zwiększenie pewności obrotu i zagwarantowanie konsumentom i kontrahentom dostępu do informacji pozwalających na podjęcie świadomej decyzji o zawarciu kontraktu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Żadnych zastrzeżeń izby wyższej nie wzbudziła nowelizacja niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Rządowy projekt wstępnie miał na celu doprecyzowanie pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w systemie oraz zapewnienie lepszej komunikacji między nią a innymi instytucjami państwowymi. W toku prac legislacyjnych dodano jednak budzącą ogromne kontrowersje poprawkę. Przyjęta przez Senat ustawa umożliwia przejmowanie banków komercyjnych i spółdzielczych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub zagrożonych upadłością, przez banki w lepszej kondycji. Decydować o przejęciu będzie KNF.

Przyjęta bez poprawek nowelizacja kodeksu cywilnego uniemożliwi stosowanie rozszerzonej wykonalności tytułu egzekucyjnego w odniesieniu do byłych wspólników wszystkich spółek osobowych. W praktyce oznacza to, że za zobowiązania spółki nie będą już odpowiadać osoby, które w chwili wszczęcia postępowania wobec spółki nie były już wspólnikami. Ustawa stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 października 2017 r.

Ponad 50 drobnych, ale istotnych w praktyce korekt przewiduje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. To kolejny pakiet przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Do wersji uchwalonej przez Sejm Senat nie miał żadnych poprawek. Ustawa wprowadza m.in. zmiany polegające na tym, że wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu, jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Skróci się – ze 150 do 90 dni – termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe zaś będzie podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane