statystyki

Zakaz cesji nie może być lekarstwem na grzechy ubezpieczycieli

20.11.2018, 09:40; Aktualizacja: 20.11.2018, 09:53
dokument, podpis, biuro, praca

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2015–2017 aż 180 tys. spraw to spory z ubezpieczycielami dotyczące odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.źródło: ShutterStock

 Rzecznik finansowy sprzeciwia się regulacjom, które znalazły się w senackim projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Chodzi o art. 9, który wprowadza zakaz cesji wierzytelności deliktowych.

– Przepis ograniczający prawo do cesji wierzytelności to niespotykane ograniczenie fundamentalnego prawa wierzycieli będącego kluczowym mechanizmem dla sprawnego obrotu prawnego. Jak wyglądałby rynek ubezpieczeń, gdyby symetrycznie wprowadzić np. zakaz cesji praw do niezapłaconych składek przez ubezpieczycieli na firmy windykacyjne? Ubezpieczyciele robią to, bo nie chcą zajmować się dochodzeniem roszczeń od klientów i powierzają to wyspecjalizowanym podmiotom. Tak samo klienci ubezpieczycieli powinni mieć prawo do scedowania swoich roszczeń, np. odszkodowania za rozbity samochód, na profesjonalny podmiot – zwraca uwagę Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.

Przeciwne uchwaleniu przepisów w takim kształcie są również organizacje zrzeszające firmy branży motoryzacyjnej (np. warsztaty naprawcze), jak np. Polska Izba Motoryzacji.

Jak podkreślają eksperci RF, ograniczenie możliwości cesji wierzytelności tylko zachęci ubezpieczycieli do stosowania strategii polegającej na odsyłaniu do sądów klientów niezadowolonych z wysokości otrzymanego odszkodowania.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane