Jeśli wierzyć rankingom, z polską gospodarką jest raczej źle

autor: Łukasz Wilkowicz05.11.2018, 07:51; Aktualizacja: 05.11.2018, 10:40
Miejsce Polski w międzynarodowych rankingach

Miejsce Polski w międzynarodowych rankingachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W zestawieniach dotyczących gospodarki i warunków życia w ostatnich latach przestaliśmy się poprawiać. Wyraźnie spadliśmy w zestawieniach uwzględniających politykę.

Bank Światowy przedstawił w minionym tygodniu najnowszy ranking łatwości prowadzenia biznesu. Polska znalazła się w nim 33. miejscu na świecie. Rok wcześniej była jeszcze pod koniec trzeciej dziesiątki. Pogorszenie naszej pozycji w zestawieniu Doing Business tylko w niewielkim stopniu wynikało ze słabszych ocen warunków działalności gospodarczej w naszym kraju. Głównie był to efekt tego, że kilka krajów, które rok wcześniej były za nami, wprowadziło reformy skutkujące poprawą sytuacji przedsiębiorców i dzięki temu zdołało nas przeskoczyć.

Niedostrzeżone ułatwienia

– Bank Światowy, przygotowując ranking Doing Business, obniżył Polsce noty głównie ze względu na regulacje, których wprowadzenie było konieczne, żeby uszczelnić system podatkowy i zlikwidować lukę w podatku VAT – skomentowała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. – Polski rząd w ostatnim czasie wprowadził setki ułatwień i przywilejów dla biznesu. Są to m.in.: ulga na B+R (badania i rozwój – red.), reforma specjalnych stref ekonomicznych, 100 zmian dla firm, Konstytucja biznesu, mały ZUS oraz obniżenie podatku CIT dla najmniejszych firm. W przygotowaniach są kolejne proprzedsiębiorcze zmiany – wskazała Emilewicz.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • o(2018-11-05 09:05) Zgłoś naruszenie 1724

  autorowi się pogorszyło

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-11-05 11:21) Zgłoś naruszenie 225

  Ruszyła dewaluacja złotówki i to wystarczy. Dlaczego ruszyła.? Podstawowy mechanizm gospodarczy- " łatwy pieniądz pojawiający się na rynku" ( te wszystkie +) powoduje obniżenie wartości pieniądza.......... 😁

  Odpowiedz
 • Rex(2018-11-05 13:00) Zgłoś naruszenie 251

  Pani minister wymienia co rząd zrobił dla firm, tylko kto z tego może skorzystać? Dla małej firmy (spółki) zmieniło się tyle, że podrożała księgowość (JPK, split payment), część pieniędzy z VAT leży na wydzielonym koncie, (o zwrot strach wystąpić bo zaraz kontrola). Skorzystanie z ulgi na B+R? Zasady tego co można zaliczyć do wydatków są tak pogmatwane, że szkoda czasu i ryzyka, że jakaś kontrola za chwilę każe mi zapłacić "zaległy" podatek wraz z odsetkami.

  Odpowiedz
 • Bert(2018-11-05 22:32) Zgłoś naruszenie 20

  "jeśli"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane