Jeśli wierzyć rankingom, z polską gospodarką jest raczej źle

autor: Łukasz Wilkowicz05.11.2018, 07:51; Aktualizacja: 05.11.2018, 10:40
Miejsce Polski w międzynarodowych rankingach

Miejsce Polski w międzynarodowych rankingachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W zestawieniach dotyczących gospodarki i warunków życia w ostatnich latach przestaliśmy się poprawiać. Wyraźnie spadliśmy w zestawieniach uwzględniających politykę.

Bank Światowy przedstawił w minionym tygodniu najnowszy ranking łatwości prowadzenia biznesu. Polska znalazła się w nim 33. miejscu na świecie. Rok wcześniej była jeszcze pod koniec trzeciej dziesiątki. Pogorszenie naszej pozycji w zestawieniu Doing Business tylko w niewielkim stopniu wynikało ze słabszych ocen warunków działalności gospodarczej w naszym kraju. Głównie był to efekt tego, że kilka krajów, które rok wcześniej były za nami, wprowadziło reformy skutkujące poprawą sytuacji przedsiębiorców i dzięki temu zdołało nas przeskoczyć.

Niedostrzeżone ułatwienia

– Bank Światowy, przygotowując ranking Doing Business, obniżył Polsce noty głównie ze względu na regulacje, których wprowadzenie było konieczne, żeby uszczelnić system podatkowy i zlikwidować lukę w podatku VAT – skomentowała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. – Polski rząd w ostatnim czasie wprowadził setki ułatwień i przywilejów dla biznesu. Są to m.in.: ulga na B+R (badania i rozwój – red.), reforma specjalnych stref ekonomicznych, 100 zmian dla firm, Konstytucja biznesu, mały ZUS oraz obniżenie podatku CIT dla najmniejszych firm. W przygotowaniach są kolejne proprzedsiębiorcze zmiany – wskazała Emilewicz.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Bert(2018-11-05 22:32) Zgłoś naruszenie 20

  "jeśli"

  Odpowiedz
 • Rex(2018-11-05 13:00) Zgłoś naruszenie 251

  Pani minister wymienia co rząd zrobił dla firm, tylko kto z tego może skorzystać? Dla małej firmy (spółki) zmieniło się tyle, że podrożała księgowość (JPK, split payment), część pieniędzy z VAT leży na wydzielonym koncie, (o zwrot strach wystąpić bo zaraz kontrola). Skorzystanie z ulgi na B+R? Zasady tego co można zaliczyć do wydatków są tak pogmatwane, że szkoda czasu i ryzyka, że jakaś kontrola za chwilę każe mi zapłacić "zaległy" podatek wraz z odsetkami.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-11-05 11:21) Zgłoś naruszenie 225

  Ruszyła dewaluacja złotówki i to wystarczy. Dlaczego ruszyła.? Podstawowy mechanizm gospodarczy- " łatwy pieniądz pojawiający się na rynku" ( te wszystkie +) powoduje obniżenie wartości pieniądza.......... 😁

  Odpowiedz
 • o(2018-11-05 09:05) Zgłoś naruszenie 1724

  autorowi się pogorszyło

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane