statystyki

Podszywanie się pod domenę konkurencji jest zabronione

autor: Patryk Słowik31.10.2018, 19:00
Oznaczenie firmy, które wprowadza w błąd co do jej tożsamości, to czyn nieuczciwej konkurencji

Oznaczenie firmy, które wprowadza w błąd co do jej tożsamości, to czyn nieuczciwej konkurencjiźródło: ShutterStock

Zachowanie pozwanego polegające na wykorzystaniu domeny internetowej łudząco podobnej (różniącej się jedynie jedną literą) do firmy strony powodowej oraz domeny internetowej powoda jest czynem nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 419 ze zm.). Stwierdził tak Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła dwóch spółek działających w branży wyszukiwania miejsc pracy i pozyskiwania pracowników oraz organizacji targów, wystaw i kongresów. Oba podmioty prowadziły intensywne kampanie w internecie, korzystając przy tym z różnych domen internetowych. Jedna ze spółek postanowiła wykorzystać w swych działaniach typosquatting, czyli technikę polegającą na wykupieniu domeny o nazwie łudząco podobnej do adresu konkurenta. W ten sposób internauci, którzy pomylili jedną literę we wpisywanej w przeglądarce nazwie, trafiali nie tam, gdzie pierwotnie chcieli (careerexpo.pl), lecz na stronę firmy wykorzystującej kontrowersyjną praktykę (po wpisaniu carerexpo.pl następowało przekierowanie na adres talentdays.pl).

To, jak nietrudno się domyślać, nie spodobało się spółce, pod której domenę rynkowy rywal się podszywał. Zażądała ona w złożonym powództwie złożenia oświadczenia z przeprosinami.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane