statystyki

Przewóz towarów niebezpiecznych: Inspekcja wyznaczy parkingi do usuwania uszkodzonych cystern

autor: Piotr Szymaniak30.10.2018, 20:00
NIK wskazał w raporcie poważny problem dotyczący braku specjalnych parkingów.

NIK wskazał w raporcie poważny problem dotyczący braku specjalnych parkingów.źródło: ShutterStock

Alarmujące informacje o liczbie poszkodowanych w zdarzeniach z udziałem pojazdów przewożących towary niebezpieczne zaprezentowane przez Najwyższą Izbę Kontroli są diametralnie różne nie tylko od danych Komendy Głównej Policji, lecz także od statystyk Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD)

Z danych podanych przez NIK wynika, iż w latach 2015–2017 śmierć w takich wypadkach poniosło 77 osób, a rannych zostało 3285. Tymczasem według Ministerstwa Infrastruktury nadzorującego Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) od 2015 r. do połowy października 2018 r. w 65 zdarzeniach rannych zostało 26 osób, a dwie osoby zginęły.

Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, podkreśla, że śmierć tych ofiar nie wynika jednak bezpośrednio z obrażeń powstałych w efekcie rozszczelnienia zbiornika z towarem niebezpiecznym.

– Jedna ofiara poniosła śmierć na skutek zderzenia się z pociągiem na przejeździe kolejowym. Doszło wówczas do wybuchu przewożonych butli gazowych i zapalenia pojazdu, w wyniku którego kierowca spłonął w zakleszczonej kabinie. Drugą ofiarą był kierujący pojazdem osobowym, który spowodował zderzenie z cysterną z towarem niebezpiecznym, ale nie doszło tu do jej rozszczelnienia – wyjaśnia.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane