statystyki

Przewóz towarów niebezpiecznych: Inspekcja wyznaczy parkingi do usuwania uszkodzonych cystern

autor: Piotr Szymaniak30.10.2018, 20:00
NIK wskazał w raporcie poważny problem dotyczący braku specjalnych parkingów.

NIK wskazał w raporcie poważny problem dotyczący braku specjalnych parkingów.źródło: ShutterStock

Alarmujące informacje o liczbie poszkodowanych w zdarzeniach z udziałem pojazdów przewożących towary niebezpieczne zaprezentowane przez Najwyższą Izbę Kontroli są diametralnie różne nie tylko od danych Komendy Głównej Policji, lecz także od statystyk Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD)

Z danych podanych przez NIK wynika, iż w latach 2015–2017 śmierć w takich wypadkach poniosło 77 osób, a rannych zostało 3285. Tymczasem według Ministerstwa Infrastruktury nadzorującego Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) od 2015 r. do połowy października 2018 r. w 65 zdarzeniach rannych zostało 26 osób, a dwie osoby zginęły.

Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, podkreśla, że śmierć tych ofiar nie wynika jednak bezpośrednio z obrażeń powstałych w efekcie rozszczelnienia zbiornika z towarem niebezpiecznym.

– Jedna ofiara poniosła śmierć na skutek zderzenia się z pociągiem na przejeździe kolejowym. Doszło wówczas do wybuchu przewożonych butli gazowych i zapalenia pojazdu, w wyniku którego kierowca spłonął w zakleszczonej kabinie. Drugą ofiarą był kierujący pojazdem osobowym, który spowodował zderzenie z cysterną z towarem niebezpiecznym, ale nie doszło tu do jej rozszczelnienia – wyjaśnia.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane