statystyki

Zmowy przetargowe nie będą już bezkarne

autor: Sławomir Wikariak30.10.2018, 19:00
Rozpoznana przez TSUE sprawa dotyczyła pytań prejudycjalnych zadanych przez Vergabekammer Südbayern (Izbę ds. Zamówień Publicznych Południowej Bawarii).

Rozpoznana przez TSUE sprawa dotyczyła pytań prejudycjalnych zadanych przez Vergabekammer Südbayern (Izbę ds. Zamówień Publicznych Południowej Bawarii).źródło: ShutterStock

Polskie przepisy o wykluczaniu nieuczciwych firm z rynku zamówień publicznych są niezgodne z unijnymi i powinny zostać jak najszybciej zmienione. Taki wniosek płynie z nowego wyroku TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że podstawą do wyliczenia trzyletniego okresu eliminacji z rynku zamówień publicznych powinna być decyzja organu potwierdzająca zmowę przetargową, a nie moment, kiedy do niej doszło.

Polskie przepisy

Nasza krajowa regulacja za początek terminu, od którego należy liczyć okres wykluczenia, przyjmuje samą zmowę. Zgodnie z art. 24 ust. 7 pkt 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) wykluczenie przedsiębiorcy może nastąpić, „jeżeli nie upłynęły trzy lata od dnia zaistnienia zdarzenia będącego podstawą wykluczenia”. Taka konstrukcja sprawia, że firmy zawiązujące nielegalne porozumienia często pozostają bezkarne.

Postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ciągną się latami. Gdy zapada decyzja stwierdzająca nielegalne porozumienie, dawno jest już po ustawowych trzech latach. W efekcie firma pozostaje bezkarna (oczywiście jeśli chodzi o udział w przetargach, bo ta sankcja jest niezależna od innych kar, np. finansowych, nakładanych przez UOKiK).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane