statystyki

Miliony dla Zagłębia Miedziowego z podatku od kopalin

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.10.2018, 08:11; Aktualizacja: 17.10.2018, 08:45
Premier Mateusz Morawiecki, minister finansów Teresa Czerwińska i szef Polskiej Miedzi Marcin Chludziński poinformowali wczoraj o zmianie formuły podatku od niektórych kopalin (od wydobycia miedzi i srebra).

Premier Mateusz Morawiecki, minister finansów Teresa Czerwińska i szef Polskiej Miedzi Marcin Chludziński poinformowali wczoraj o zmianie formuły podatku od niektórych kopalin (od wydobycia miedzi i srebra).źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Do 5 proc. rocznie – tyle z ok. 1,8 mld zł podatku od kopalin trafi w przyszłym roku do lokalnych samorządów.

Podatek zwany jest miedziowym, bo w praktyce od 2012 r. płaci go tylko KGHM. Kombinat wydał już na ten cel ok. 10 mld zł.

Od połowy przyszłego roku będzie wspierał nie tylko budżet państwa – do 5 proc. podatku trafi do dolnośląskich gmin. Warto wspomnieć, że przed wyborami w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało zniesienie daniny nałożonej przez PO–PSL. Spółki nie odciążono, ale przynajmniej część pieniędzy pozostanie w regionie.

– Już teraz mamy istotny wpływ na rozwój gospodarczy Zagłębia Miedziowego – co roku płacimy kilkaset milionów złotych w daninach na rzecz samorządów, w których działamy. Nowe rozwiązanie uwalnia dodatkowe środki na wsparcie lokalnych społeczności. To znaczący krok i rozpoczęcie dialogu wokół kształtu podatku od wydobycia niektórych kopalin. Dzięki zmianom w formule i dalszym pracom możemy myśleć nad potrzebami inwestycyjnymi firmy, budżetu państwa i samorządów lokalnych – powiedział DGP Marcin Chludziński, prezes KGHM.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Zeghar(2018-10-17 23:48) Zgłoś naruszenie 00

    W zasadzie ta zmiana jest bardziej szkodliwa niż dotychczas obowiązujące rozwiązanie. Bo KGHM będzie płacić dalej tyle samo. Baa, jego obciążenia jeszcze wzrosną, bo pewnie trzeba będzie zatrudnić kilka osób do obsługi wniosków o te "darowizny". A do tego lokalni włodarze specjalistami od efektywnego wydawania pieniędzy za bardzo nie są. Do Kleszczowa im daleko.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane