statystyki

Rating wraca przed wyborami. Nasza wiarygodność kredytowa rośnie

autor: Bartek Godusławski15.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:34
Rating to jedno z najpopularniejszych narzędzie do oceny wiarygodności kredytowej firmy czy kraju.

Rating to jedno z najpopularniejszych narzędzie do oceny wiarygodności kredytowej firmy czy kraju.źródło: ShutterStock

Polityka schodzi na dalszy plan, a agencja S&P docenia dobrą sytuację finansów publicznych i koniunkturę biznesową. Dzięki temu nasza wiarygodność kredytowa rośnie.

Agencja ratingowa S&P tuż po wyborach, w styczniu 2016 r., zaskoczyła wszystkich, obcinając naszą ocenę z „A-” do „BBB+”, o jeden stopień, ale z negatywną perspektywą. To znaczyło, że prawdopodobieństwo dalszej obniżki jest większe niż to, że ocena kredytowa pozostanie bez zmian. Wówczas analitycy większą wagę przykładali do kwestii politycznych, czyli osłabiania kluczowych instytucji państwa, jak Trybunał Konstytucyjny, i obawiali się o niezależność banku centralnego. To drugie ryzyko się nie zmaterializowało, a od tamtego czasu koniunktura gospodarcza w Polsce uległa zdecydowanej poprawie, co pozytywnie wpłynęło na kondycję publicznej kasy. Dlatego po ponad dwóch i pół roku od tamtej decyzji nasz długoterminowy rating w walucie obcej wrócił na wyższy poziom i znów mamy „A-” ze stabilną perspektywą, co oznacza, że najbardziej prawdopodobne jest, iż w najbliższych kwartałach się nie zmieni.

Gospodarka rządzi...

Rating to jedno z najpopularniejszych narzędzie do oceny wiarygodności kredytowej firmy czy kraju. Inwestorzy na podstawie przyznawanych emitentowi literek od AAA (najbardziej wiarygodni ) do D (bankrut), sprawdzają, jakie jest ryzyko, że nie odzyskają pożyczonych pieniędzy. 


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane