Dentyści ekonomii. Na naszych oczach spełnia się marzenie Keynesa o kompetentnych i pokornych ekspertach

autor: Sebastian Stodolak12.10.2018, 09:00; Aktualizacja: 12.10.2018, 09:03
8 października, gdy Nordhaus przy porannej kawie odbierał telefon z informacją o przyznaniu mu Nobla, Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) publikował raport prognozujący, że do 2030 r. średnie globalne temperatury przekroczą o 1,5 stopnia Celsjusza poziomy z ery przedprzemysłowej. To oznacza ekstremalne susze, pożary, powodzie i niedobory żywności.

8 października, gdy Nordhaus przy porannej kawie odbierał telefon z informacją o przyznaniu mu Nobla, Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) publikował raport prognozujący, że do 2030 r. średnie globalne temperatury przekroczą o 1,5 stopnia Celsjusza poziomy z ery przedprzemysłowej. To oznacza ekstremalne susze, pożary, powodzie i niedobory żywności.źródło: ShutterStock

Uhonorowani Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla Paul Romer i William Nordhaus w swojej pracy koncentrują się na realnych problemach gospodarki.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (6)

 • Mówią to za co im się płaci(2018-10-12 10:22) Zgłoś naruszenie 34

  „mieszanka słów i symboli, które zamiast tworzyć między sobą ścisłe powiązania, zostawiają przestrzeń na nieścisłości w przekładzie pomiędzy językiem naturalnym a formalnym, treścią teoretyczną a empiryczną” P. Romer uwidocznił to co robi kasta kapłańska, politykierzy/ki, katoprawacy/czki od zawsze. Takie same relacje wprowadza dojna zmiana. I wielu już posługuje się językiem doj.zm. 2+2=4, prawa fizyki są niezmienne, ludzka natura też. Autorytety, idee. Dawanie nagród to też polityka. Nasz Kaczafi, Pinokio, Zdanowska, ludzie PO, SLD to klasyczni politykierzy bez kręgosłupów moralnych. Oszuśc/tki i w sutannach mają się w RP najlepiej zero odpowiedzialności za słowa. Kasa suwerena leci.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dimitris /Ateny (nieekonomista)(2018-10-13 06:53) Zgłoś naruszenie 22

  Uznane, oczywiste dawniej teorie, w zmieniających się okolicznościach, okazują się nieadekwatne. Przykład wprowadzenia Euro w Grecji. Skoro społeczeństwo było już w tamtym okresie społeczeństwem nasycenia większością dóbr, a już zwłaszcza spożywczy, zaraz po wprowadzeniu waluty o zupełnie innym nominale, ceny przystosowały się do pojęć poprzedniego nominału, a nie do podaży i popytu. I tak, w ciągu zaledwie pierwszych kilku miesięcy po wymianie pieniądza, 1 Euro zastąpiło w cenach podstawowych produktów 100-drachmówkę. Co jednak wywołało także 340% inflacji. Bez zmiany podaży i popytu. - ależ nie patrzcie Państwo na dane Eurostatu, gdyż te były wtedy oczywistym pisaniem bajek. Zatem grecka gospodarka także gwałtownie podrożała. Czyli utraciła konkurencyjność. Grecka produkcja upadła, zakłady przemysłowe wyemigrowały do nie-eurowych sąsiadów, za to nastąpił drastyczny wzrost importu i kilkakrotny wzrost deficytu handlowego. Patrzyłem wtedy przerażony na Polskę, czy aby nie dacie się nabrać i Wy ? skoro 5-złotówka tak łudząco przypominała w portfelu znacznie wyższy ceną nominał Euro. Na szczęście dla Was, Wy nie przyjęliście eurowaluty.

  Odpowiedz
 • Do autora!(2018-10-12 11:34) Zgłoś naruszenie 21

  "dentyści??? Why??? Szkoda słów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kasandra(2018-10-16 10:57) Zgłoś naruszenie 10

  finansista to taki teoretyk który chce udowodnić ze rodzina 5-osobowa która ma stały dochód z własnych dóbr stałych bez możliwości zwiększenia stanu posiadania ,może pozwolic sobie na powiększenie stanu osobowego o 3-4 osoby bez obniżenia standardu .. J NIKT z tych" uczonych" nie zająkną się o nawet o 9-krotnym zwiększeniu sie populacji prze ostatnie 200 lat. Ziemia nie wytrzyma tak wielkiego wyjałowienia z wszystkich kopalin i użytków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane