statystyki

Tylko wirtualne biura muszą podjąć walkę z praniem pieniędzy

autor: Agnieszka Gadomska09.10.2018, 08:47; Aktualizacja: 09.10.2018, 09:08
W praktyce przedsiębiorcy mają poważny problem z nowelizacją, tym bardziej że niewywiązanie się z obowiązków może spowodować uruchomienie kar administracyjnych.

W praktyce przedsiębiorcy mają poważny problem z nowelizacją, tym bardziej że niewywiązanie się z obowiązków może spowodować uruchomienie kar administracyjnych.źródło: ShutterStock

A wszystko przez nieprecyzyjne przepisy ustawy, wskazujące osoby do tego zobowiązane. Co prawda Ministerstwo Finansów uspokaja, że chodzi m.in. tylko o wirtualne biura, ale wątpliwości nie rozwiewa.

13 lipca tego roku weszła w życie ustawa z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. poz. 723; dalej: ustawa). Wśród podmiotów podlegających jej reżimowi, oprócz instytucji takich jak banki, domy maklerskie, kantory czy fundusze inwestycyjne, znaleźli się również, wskazani w art. 2 ust. 1 pkt 16 lit. c, „przedsiębiorcy świadczący usługi polegające na zapewnianiu siedziby, adresu prowadzenia działalności gospodarczej lub adresu korespondencyjnego oraz innych pokrewnych usług osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej”. Tak sformułowany zapis budzi wątpliwości co do tego, kogo faktycznie ustawodawca objął nowymi obowiązkami.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane