Jak dochodzić roszczeń od spółki bez zarządu

autor: Michał Koralewski09.10.2018, 08:47; Aktualizacja: 09.10.2018, 08:59
Problem jest również w tym, że wszyscy członkowie zarządu dłużnej spółki złożyli rezygnacje, a nowy zarząd nie został powołany przez wspólników.

Problem jest również w tym, że wszyscy członkowie zarządu dłużnej spółki złożyli rezygnacje, a nowy zarząd nie został powołany przez wspólników.źródło: ShutterStock

ABC spółka z o.o., która specjalizuje się we wprowadzaniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w zakresie linii produkcyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw, ma problem z odzyskaniem należności od jednego z kontrahentów. Jej klient – B. spółka z o.o. – zamówiła kompletny projekt linii produkcyjnej wraz z wykonaniem. Przez dłuższy czas współpraca układała się dobrze, ale ostatecznie kontrahent nie zapłacił za fakturę końcową.

Zarząd spółki ABC zamierza dochodzić zapłaty na drodze postępowania cywilnego, jednakże ze względu na tegoroczne zmiany w zasadach przedawniania się roszczeń ma wątpliwości, jak powinien liczyć termin przedawnienia względem nierzetelnego zamawiającego. Problem jest również w tym, że wszyscy członkowie zarządu dłużnej spółki złożyli rezygnacje, a nowy zarząd nie został powołany przez wspólników. Jednym z pomysłów było wystąpienie ABC z wnioskiem do sądu o ustanowienie kuratora rejestrowego, ale okazało się to niewykonalne, gdyż przepisy regulujące tę instytucję zostały kilka miesięcy temu uchylone. Członkowie zarządu zastanawiają się teraz, co w takiej sytuacji zrobić – zarząd poszukuje w szczególności odpowiedzi na pytania: z jakimi wnioskami, w jakim trybie oraz do jakiego sądu powinien się zwrócić, aby możliwe było pozwanie dłużnej spółki o zapłatę należności. Przy czym niektórzy członkowie zarządu ABC zaczęli podejrzewać, że celem spółki B od początku było zdobycie dokumentacji nowoczesnej linii produkcyjnej, a następnie jej odsprzedaż podmiotom z państw Europy Wschodniej i Azji. ABC spółka z o.o. obawia się więc, czy nie dojdzie do ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa spółki. A w przypadku jej ujawnienia, czy zmienione przepisy prawa gwarantują spółce odpowiedni poziom ochrony? 

Etap I Przedstawienie problemów

– Witam państwa na posiedzeniu zarządu – rozpoczął Jan Nowak, prezes zarządu ABC spółka z o.o. – W szczególności witam zaś pana mecenasa, na którego pomoc w dniu dzisiejszym bardzo liczymy. Jak wszyscy wiemy, mamy problem ze spółką B., która zamówiła w naszej spółce kompletną linię produkcyjną i po wielu miesiącach prac projektowych oraz wielu miesiącach udoskonalania nie zapłaciła za produkt. Musimy zatem wystąpić z roszczeniami wobec naszego dłużnika. Liczne w ostatnim czasie zmiany przepisów w zakresie terminów przedawnienia roszczeń, instytucji kuratorów, a także znaczące zmiany przepisy o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa sprawiły, że uznaliśmy iż trzeba przedyskutować wszystkie problematyczne kwestie z radcą prawnym. Liczymy, że wyjaśnienia pana mecenasa pozwolą nam lepiej poznać nowe regulacje, a także określić sposób postępowania względem naszego nierzetelnego kontrahenta.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane