Budżet państwa stracił funkcję informacyjną

autor: Rafał Hirsch08.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.10.2018, 07:56
W połowie sierpnia po publikacji danych o wykonaniu budżetu za pierwszych siedem miesięcy tego roku ekonomiści i analitycy bankowi zachodzili w głowę, dlaczego według rządowego raportu w lipcu Ministerstwo Finansów zapłaciło aż 12 mld zł z tytułu obsługi długu publicznego.

W połowie sierpnia po publikacji danych o wykonaniu budżetu za pierwszych siedem miesięcy tego roku ekonomiści i analitycy bankowi zachodzili w głowę, dlaczego według rządowego raportu w lipcu Ministerstwo Finansów zapłaciło aż 12 mld zł z tytułu obsługi długu publicznego.źródło: ShutterStock

Polski rząd w lipcu tego roku wydał na „nabycie netto finansowych aktywów innych niż środki pieniężne” ponad 5 mld zł – wynika z danych zamieszczonych w ostatnim Biuletynie Statystycznym GUS.

W połowie sierpnia po publikacji danych o wykonaniu budżetu za pierwszych siedem miesięcy tego roku ekonomiści i analitycy bankowi zachodzili w głowę, dlaczego według rządowego raportu w lipcu Ministerstwo Finansów zapłaciło aż 12 mld zł z tytułu obsługi długu publicznego. Według dostępnych publicznie harmonogramów w tym miesiącu przypadały spłaty odsetek – ok. 7 mld zł. Różnica między tym, czego można było oczekiwać, a faktycznymi danymi była spora. Sprawa była tym bardziej ciekawa, że akurat w budżecie państwa po kilku miesiącach nadwyżek pojawił się deficyt. A gdyby nie te dodatkowe koszty obsługi długu, nadal byłaby nadwyżka.

Płacenie z wyprzedzeniem

Wśród osób bardziej podejrzliwych mogło się pojawić pytanie, czy resort finansów nie wykreował deficytu celowo, choćby po to, żeby za jego pomocą hamować wydatkowe zapędy różnych ministerstw w czasie konstruowania projektu budżetu na rok 2019. Jednak nawet jeśli tak nie było, to i tak sama sprawa rozbieżności i tego, skąd się ona wzięła, jest interesujaca.

Odpowiedź na to, co się stało w budżecie w lipcu, przynosi opublikowany niedawno Biuletyn Statystyczny GUS. Wynika z niego, że Ministerstwo Finansów w lipcu wydało na odsetki 6,815 mln zł, ale także wydało 5,171 mln zł na „nabycie netto finansowych aktywów innych niż środki pieniężne”. Chodzi o skomplikowane instrumenty finansowe, dzięki którym Ministerstwo Finansów może spłacać odsetki od długu publicznego z wyprzedzeniem – niejako na zapas.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane