statystyki

Sierant: Behawioralne zasady dynamiki [OPINIA]

autor: Artur Sierant08.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.10.2018, 12:42
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

pieniądze, banknoty, kasa, finanseźródło: ShutterStock

Na początek zagadka. Kto jest autorem słów „potrafię policzyć ruch gwiazd, ale nie ludzkie szaleństwo”. Dla ułatwienia dodam, że ta osoba zajmowała się również emisją pieniądza, z tym że pierwsza odpowiedź, która się nasuwa, jest błędna. Bo nie był to Mikołaj Kopernik, który blisko 500 lat temu, w marcu 1522 r., ogłosił w Grudziądzu traktat „O szacunku monety”, z którego wyewoluowało późniejsze prawo nazywane jego imieniem głoszące, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy.

Kontakty tej osoby z pieniądzem były bardzo namacalne, ponieważ nasz bohater objął posadę nadzorcy mennicy królewskiej i zarządzał nią przez ponad 30 lat. I rządził wyjątkowo twardą ręką. Doprowadził nawet do konfliktu z lokalną policją, ponieważ osobiście uczestniczył w przesłuchaniach ludzi, którzy byli oskarżeni o fałszowanie oraz obcinanie (było kiedyś takie przestępstwo) srebrnych monet. Tylko w jednym roku (nie podam, w którym, aby nie ułatwiać rozwiązania zagadki) za opisane czynności wykonano 20 wyroków śmierci. Generalnie był osobą zrzędliwą i kłótliwą. Przez 20 lat spierał się z niemieckim matematykiem Gottfriedem Leibnizem, kto jest autorem rachunku fluksji, który dziś nazywany jest rachunkiem różniczkowym.

Ale świat zapamiętał go z dobrej strony. Dlatego podpowiedź druga: na nagrobku tej osoby znajduje się inskrypcja zainspirowana biblijnym opisem stworzenia świata: „Naturę i jej prawa ciemność spowijała; Bóg rzekł: Niech będzie [nasz bohater]! I światłość się stała”. Dalej nic? Niedobrze. To może tytuł felietonu? Podpowiedź trzecia powinna przynieść właściwą odpowiedź. Powszechna jest anegdota głosząca, że nasz bohater odpoczywał w sadzie i zobaczył, zaś w innej wersji: poczuł na własnej głowie, spadające jabłko.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane