statystyki

Prezes jednoosobowego zarządu sp. z o.o. zrezygnował. Jak zmusić spółkę do wykreślenia go z KRS?

autor: Anna Borysewicz09.01.2018, 19:00
"Co mogę zrobić, aby moje dane zostały usunięte z rejestru?"

"Co mogę zrobić, aby moje dane zostały usunięte z rejestru?"źródło: ShutterStock

Byłem prezesem zarządu jednoosobowej sp. z o.o. W połowie grudnia złożyłem rezygnację z tej funkcji. Od samoistnego prokurenta dowiedziałem się jednak, że zmiana w składzie zarządu nie zostanie ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdyż zgromadzenie wspólników nie zamierza ani nikogo powołać do tego gremium, ani podjąć uchwały o moim odwołaniu. Co mogę zrobić, aby moje dane zostały usunięte z rejestru?

Wszelkie zmiany w składzie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) powinny być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w ciągu siedmiu dni od daty ich zaistnienia, tj. od dnia podjęcia stosownej uchwały (o powołaniu albo odwołaniu członka wyżej wymienionego organu) przez zgromadzenie wspólników, o ile umowa danej sp. z o.o. nie stanowi inaczej. Zazwyczaj nie ma problemu w złożeniu wniosku o zarejestrowanie omawianej zmiany, gdy zarząd sp. z o.o. jest wieloosobowy. W takim przypadku mianowicie składa go nowy, tj. poszerzony (gdy następuje powołanie kolejnej osoby) albo uszczuplony – (gdy dotychczasowy członek jest odwoływany) skład tego gremium. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy z pełnienia funkcji rezygnuje członek jednoosobowego zarządu. Nie jest on już wówczas uprawniony do reprezentowania sp. z o.o. (od dnia złożenia rezygnacji). W konsekwencji nie może zgłosić wniosku o wykreślenie jego danych z rejestru.

Możliwości obrony

Nie oznacza to jednak, że eksczłonek zarządu jest w takim przypadku pozbawiony środków obrony. Powinien on niezwłocznie, ale nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od daty złożenia rezygnacji, wystosować pismo bądź e-mail do organu uprawnionego do powoływania i odwoływania obsady zarządu, z prośbą o udzielenie – w terminie np. trzech dni od daty jego odbioru – informacji, czy i ewentualnie kiedy został zgłoszony wniosek o jego wykreślenie z rejestru. Jeżeli zakreślony termin upłynie bezskutecznie albo gdy zainteresowany otrzyma odpowiedź, że komentowany wniosek nie został złożony, wówczas powinien zawiadomić o zaistniałej sytuacji sąd rejestrowy właściwy dla siedziby spółki z o.o. (na piśmie). Do pisma do KRS należy załączyć oryginał (albo poświadczoną notarialnie kserokopię) oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu wraz z potwierdzeniem jego wpływu do organu właściwego do powoływania i odwoływania uczestników tego gremium, a ponadto wyżej wymienioną korespondencję między tym organem a zainteresowanym dotyczącą zgłoszenia jego odwołania do KRS.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane