statystyki

Prezes jednoosobowego zarządu sp. z o.o. zrezygnował. Jak zmusić spółkę do wykreślenia go z KRS?

autor: Anna Borysewicz09.01.2018, 19:00
"Co mogę zrobić, aby moje dane zostały usunięte z rejestru?"

"Co mogę zrobić, aby moje dane zostały usunięte z rejestru?"źródło: ShutterStock

Byłem prezesem zarządu jednoosobowej sp. z o.o. W połowie grudnia złożyłem rezygnację z tej funkcji. Od samoistnego prokurenta dowiedziałem się jednak, że zmiana w składzie zarządu nie zostanie ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdyż zgromadzenie wspólników nie zamierza ani nikogo powołać do tego gremium, ani podjąć uchwały o moim odwołaniu. Co mogę zrobić, aby moje dane zostały usunięte z rejestru?

Wszelkie zmiany w składzie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) powinny być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w ciągu siedmiu dni od daty ich zaistnienia, tj. od dnia podjęcia stosownej uchwały (o powołaniu albo odwołaniu członka wyżej wymienionego organu) przez zgromadzenie wspólników, o ile umowa danej sp. z o.o. nie stanowi inaczej. Zazwyczaj nie ma problemu w złożeniu wniosku o zarejestrowanie omawianej zmiany, gdy zarząd sp. z o.o. jest wieloosobowy. W takim przypadku mianowicie składa go nowy, tj. poszerzony (gdy następuje powołanie kolejnej osoby) albo uszczuplony – (gdy dotychczasowy członek jest odwoływany) skład tego gremium. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy z pełnienia funkcji rezygnuje członek jednoosobowego zarządu. Nie jest on już wówczas uprawniony do reprezentowania sp. z o.o. (od dnia złożenia rezygnacji). W konsekwencji nie może zgłosić wniosku o wykreślenie jego danych z rejestru.

Możliwości obrony

Nie oznacza to jednak, że eksczłonek zarządu jest w takim przypadku pozbawiony środków obrony. Powinien on niezwłocznie, ale nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od daty złożenia rezygnacji, wystosować pismo bądź e-mail do organu uprawnionego do powoływania i odwoływania obsady zarządu, z prośbą o udzielenie – w terminie np. trzech dni od daty jego odbioru – informacji, czy i ewentualnie kiedy został zgłoszony wniosek o jego wykreślenie z rejestru. Jeżeli zakreślony termin upłynie bezskutecznie albo gdy zainteresowany otrzyma odpowiedź, że komentowany wniosek nie został złożony, wówczas powinien zawiadomić o zaistniałej sytuacji sąd rejestrowy właściwy dla siedziby spółki z o.o. (na piśmie). Do pisma do KRS należy załączyć oryginał (albo poświadczoną notarialnie kserokopię) oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu wraz z potwierdzeniem jego wpływu do organu właściwego do powoływania i odwoływania uczestników tego gremium, a ponadto wyżej wymienioną korespondencję między tym organem a zainteresowanym dotyczącą zgłoszenia jego odwołania do KRS.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane