statystyki

Sąd uchyli uchwałę podjętą z wyraźnym zamiarem pokrzywdzenia wspólnika

autor: Leszek Jaworski30.09.2018, 18:00
Czytelnik może m.in. wnieść powództwo o uchylenie uchwały na podstawie art. 249 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Czytelnik może m.in. wnieść powództwo o uchylenie uchwały na podstawie art. 249 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).źródło: ShutterStock

Podczas nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o., w której jestem udziałowcem, podjęto uchwałę o udzieleniu przez nią wspólnikom większościowym pożyczek na kwoty po 75 tys. zł. Łącznie ze spłatą pożyczki każdy pożyczkobiorca ma uiścić odsetki ustawowe za okres od dnia podpisania umowy do dnia zwrotu pożyczki w kwocie 5 proc. za cały okres. Wprawdzie ja też mogłem być pożyczkobiorcą, ale głosowałem przeciwko tej uchwale. Co mogę teraz zrobić?

Czytelnik może m.in. wnieść powództwo o uchylenie uchwały na podstawie art. 249 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z tym przepisem uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Przy czym ciężar dowodu w zakresie okoliczności, od których zgodnie z art. 249 k.s.h. zależy zasadność powództwa, obciąża osobę, której przysługuje prawo wystąpienia z powództwem o uchylenie takiej uchwały (art. 6 kodeksu cywilnego i art. 232 kodeksu postępowania cywilnego).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane