statystyki

Jak zablokować Nord Stream 2? [OPINIA]

autor: Mateusz Kubiak18.09.2018, 07:29; Aktualizacja: 18.09.2018, 07:55
Do momentu oddania NS2 tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i możliwość korzystania z wirtualnego rewersu z Niemiec do Polski nie są zagrożone. Z kolei po 2022 r. bezpieczeństwo dostaw planowo ma zapewniać Baltic Pipe i rozbudowany terminal LNG.

Do momentu oddania NS2 tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i możliwość korzystania z wirtualnego rewersu z Niemiec do Polski nie są zagrożone. Z kolei po 2022 r. bezpieczeństwo dostaw planowo ma zapewniać Baltic Pipe i rozbudowany terminal LNG.źródło: ShutterStock

Budowa Nord Stream 2 trwa już w Niemczech i Finlandii, ale ukończenie tej inwestycji wciąż nie jest przesądzone.

NS2 budzi w Polsce ogromne emocje. Zainteresowanie inwestycją oraz jej polityczny charakter sprawiają jednak, że brak nam chłodnej analizy co do stopnia zaawansowania projektu i perspektyw jego realizacji. Wbrew części opinii budowa gazociągu trwa już od miesiąca, a prace przygotowawcze – od końca kwietnia. Nie oznacza to jednak, że NS2 musi powstać. Mogą ją zablokować nawet nie tyle amerykańskie sankcje (to wciąż tylko spekulacje), ile konsekwentna obstrukcja ze strony Duńczyków. Potencjalnie to oni mogą mieć decydujący głos, jeżeli tylko nie ugną się pod naciskami Moskwy i Berlina.

Stan obecny

Dziś formalny inwestor, czyli Nord Stream 2 AG, posiada pozwolenia na budowę w czterech z pięciu państw, przez których wody miałby przebiegać gazociąg: w Finlandii, Niemczech, Rosji i Szwecji. Wyjątkiem pozostaje Dania, która na razie wstrzymuje się z wydaniem decyzji, wskazując na konieczność sprawdzenia inwestycji pod kątem bezpieczeństwa kraju. Jest to możliwe, gdyż jeszcze w 2017 r. Duńczycy znowelizowali przepisy tak, by przebieg NS2 przez ich wody terytorialne wymagał nie tylko opinii środowiskowej, ale i politycznej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane