Duży biznes za fakturę zapłaci szybciej. Ministerstwo walczy z zatorami płatniczymi

autor: Patryk Słowik06.09.2018, 07:41

sektor mśp

Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy największe firmy zwlekają z opłacaniem faktur. Przez to mali przedsiębiorcy padają jeden za drugim. A zatory płatnicze to jedna z największych bolączek osób prowadzących działalność gospodarczą. Do takich wniosków doszło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i przygotowało projekt ustawy mający na celu ich ograniczenie.

Wprowadzony zostanie ustawowy obowiązek stosowania maksymalnie 60-dniowego terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest mały lub średni przedsiębiorca, a dłużnikiem duży. Grupy kapitałowe i podatnicy, których przychód przekracza rocznie 50 mln euro, będą musieli co roku przekazywać Ministerstwu Finansów sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty. Urzędnicy będą wtedy na bieżąco sprawować kontrolę nad przestrzeganiem przepisów. Dziś swoboda umów pozwala największym firmom wykorzystywać rynkową przewagę i umawiać się na odległe terminy. Których często i tak nie dochowują.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane