statystyki

Duży biznes za fakturę zapłaci szybciej. Ministerstwo walczy z zatorami płatniczymi

autor: Patryk Słowik06.09.2018, 07:41

sektor mśp

Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy największe firmy zwlekają z opłacaniem faktur. Przez to mali przedsiębiorcy padają jeden za drugim. A zatory płatnicze to jedna z największych bolączek osób prowadzących działalność gospodarczą. Do takich wniosków doszło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i przygotowało projekt ustawy mający na celu ich ograniczenie.

Wprowadzony zostanie ustawowy obowiązek stosowania maksymalnie 60-dniowego terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest mały lub średni przedsiębiorca, a dłużnikiem duży. Grupy kapitałowe i podatnicy, których przychód przekracza rocznie 50 mln euro, będą musieli co roku przekazywać Ministerstwu Finansów sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty. Urzędnicy będą wtedy na bieżąco sprawować kontrolę nad przestrzeganiem przepisów. Dziś swoboda umów pozwala największym firmom wykorzystywać rynkową przewagę i umawiać się na odległe terminy. Których często i tak nie dochowują.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane