statystyki

Nieużywany samochód także należy ubezpieczyć

autor: Patryk Słowik04.09.2018, 19:59; Aktualizacja: 05.09.2018, 07:52
Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny wypłacił najbliższym pasażerów odszkodowanie – łącznie ponad 400 tys. euro.

Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny wypłacił najbliższym pasażerów odszkodowanie – łącznie ponad 400 tys. euro.źródło: ShutterStock

Postawienie nieubezpieczonego auta na terenie prywatnym nie zwalnia z odpowiedzialności cywilnej, gdy pojazd zostanie uruchomiony i wprowadzony do ruchu przez osobę trzecią. Wynika tak z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa, która legła u podstaw orzeczenia luksemburskich sędziów, jest z Portugalii. Alina Antónia Juliana była właścicielką pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Portugalii. Z powodu problemów zdrowotnych zaprzestała jednak jego prowadzenia i przechowywała go na podwórzu swojego domu (przy czym nie podjęła urzędowych kroków w celu wycofania maszyny z ruchu).

Syn kobiety postanowił jednak bez jej wiedzy i zezwolenia uruchomić auto. Skończyło się tragicznie: zarówno syn, jak i jego pasażerowie zginęli w wypadku.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-09-06 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Regularnie tankować - i rokrocznie , a najlepiej kilka razy w roku , robić przeglądy techniczne -- co nie , Myckowiecki ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane