statystyki

Wiosną firmy wreszcie weszły na wyższe obroty

autor: Łukasz Wilkowicz23.08.2018, 07:40; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:46
Koszty osobowe stanowiły w I półroczu 19 proc. ogółu wydatków dużych firm.

Koszty osobowe stanowiły w I półroczu 19 proc. ogółu wydatków dużych firm.źródło: ShutterStock

W II kwartale nakłady inwestycyjne dużych przedsiębiorstw rosły najszybciej od prawie trzech lat.

Tylko na pozór opublikowane wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny wyniki firm niefinansowych były słabsze niż rok wcześniej. W I półroczu wynik netto ponad 17 tys. uwzględnionych w badaniu przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób zamknął się kwotą 62,4 mld zł. To o 6,7 proc. mniej niż rok wcześniej. W firmach dochodowych zysk zmalał o ponad 2 proc., do 76,4 mld zł. Strata deficytowych zwiększyła się o niemal jedną czwartą – do prawie 14 mld zł.

Wszystko to jednak „zasługa” słabego I kwartału. Drugi był już wyraźnie lepszy. Wynik finansowy był o 8 mld zł wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (przekroczył 35 mld zł). O prawie 3 mld zł wzrosła kwota zysków. Reszta to efekt mniejszych strat przedsiębiorstw będących pod kreską.

Lepiej było również na poziomie przychodów. Sprzedaż produktów rosła w tempie przekraczającym 9 proc. w skali roku – niemal dwa razy szybciej niż w poprzednich trzech miesiącach. Dynamika kosztów sprzedanych produktów również wyraźnie przyśpieszyła, ale była mniejsza niż przychodów. Efekt: zysk z podstawowej działalności, który na początku roku lekko się obniżał, teraz zanotował niemal 22-proc. wzrost. Wyniósł prawie 37 mld zł.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane