statystyki

Wiosną firmy wreszcie weszły na wyższe obroty

autor: Łukasz Wilkowicz23.08.2018, 07:40; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:46
Koszty osobowe stanowiły w I półroczu 19 proc. ogółu wydatków dużych firm.

Koszty osobowe stanowiły w I półroczu 19 proc. ogółu wydatków dużych firm.źródło: ShutterStock

W II kwartale nakłady inwestycyjne dużych przedsiębiorstw rosły najszybciej od prawie trzech lat.

Tylko na pozór opublikowane wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny wyniki firm niefinansowych były słabsze niż rok wcześniej. W I półroczu wynik netto ponad 17 tys. uwzględnionych w badaniu przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób zamknął się kwotą 62,4 mld zł. To o 6,7 proc. mniej niż rok wcześniej. W firmach dochodowych zysk zmalał o ponad 2 proc., do 76,4 mld zł. Strata deficytowych zwiększyła się o niemal jedną czwartą – do prawie 14 mld zł.

Wszystko to jednak „zasługa” słabego I kwartału. Drugi był już wyraźnie lepszy. Wynik finansowy był o 8 mld zł wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (przekroczył 35 mld zł). O prawie 3 mld zł wzrosła kwota zysków. Reszta to efekt mniejszych strat przedsiębiorstw będących pod kreską.

Lepiej było również na poziomie przychodów. Sprzedaż produktów rosła w tempie przekraczającym 9 proc. w skali roku – niemal dwa razy szybciej niż w poprzednich trzech miesiącach. Dynamika kosztów sprzedanych produktów również wyraźnie przyśpieszyła, ale była mniejsza niż przychodów. Efekt: zysk z podstawowej działalności, który na początku roku lekko się obniżał, teraz zanotował niemal 22-proc. wzrost. Wyniósł prawie 37 mld zł.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane