statystyki

Była piątka, teraz rośniemy na czwórkę. Koniunktura wciąż nie daje powodów do narzekania

autor: Łukasz Wilkowicz21.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:57
Podobnie oceniają inni ekonomiści. W szczegółach się różnią, ale nikt nie spodziewa się, by wzrost PKB mógł utrzymać się powyżej 5 proc. notowanych w pierwszej połowie roku.

Podobnie oceniają inni ekonomiści. W szczegółach się różnią, ale nikt nie spodziewa się, by wzrost PKB mógł utrzymać się powyżej 5 proc. notowanych w pierwszej połowie roku.źródło: ShutterStock

Koniunktura wciąż nie daje powodów do narzekania. Ale wyniki gospodarcze będą słabsze niż w pierwszym półroczu.

Już na początku III kwartału pojawiły się sygnały zapowiadające spowolnienie. Chodzi o dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Chociaż w przemyśle był wzrost przekraczający 10 proc. w skali roku, to ekonomiści widzą słabości w lipcowych danych. Choć wynik budownictwa był o niemal 19 proc. wyższy niż rok wcześniej, to okazał się... rozczarowujący.

Zerowy impet

Na 34 działów przemysłu, którym przygląda się GUS, w lipcu wzrostu nie było jedynie w czterech. Najwyższą dynamiką mogli pochwalić się producenci maszyn i urządzeń (sprzedaż była o jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej) i pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o prawie 21 proc.).

– Szczegółowe dane nadal potwierdzają obraz silnego popytu krajowego. Rośnie produkcja w branżach wytwarzających dobra inwestycyjne (np. sprzęt transportowy, wyroby z metali, urządzenia elektryczne) – oceniają w nocie dla klientów ekonomiści PKO BP.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-08-21 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ekonomiści PKO BP powinni mniej wtrącać się do gospodarki a bardziej zająć się swoim bankiem, bo coraz cieniej przędzie.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane