statystyki

Była piątka, teraz rośniemy na czwórkę. Koniunktura wciąż nie daje powodów do narzekania

autor: Łukasz Wilkowicz21.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:57
Podobnie oceniają inni ekonomiści. W szczegółach się różnią, ale nikt nie spodziewa się, by wzrost PKB mógł utrzymać się powyżej 5 proc. notowanych w pierwszej połowie roku.

Podobnie oceniają inni ekonomiści. W szczegółach się różnią, ale nikt nie spodziewa się, by wzrost PKB mógł utrzymać się powyżej 5 proc. notowanych w pierwszej połowie roku.źródło: ShutterStock

Koniunktura wciąż nie daje powodów do narzekania. Ale wyniki gospodarcze będą słabsze niż w pierwszym półroczu.

Już na początku III kwartału pojawiły się sygnały zapowiadające spowolnienie. Chodzi o dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Chociaż w przemyśle był wzrost przekraczający 10 proc. w skali roku, to ekonomiści widzą słabości w lipcowych danych. Choć wynik budownictwa był o niemal 19 proc. wyższy niż rok wcześniej, to okazał się... rozczarowujący.

Zerowy impet

Na 34 działów przemysłu, którym przygląda się GUS, w lipcu wzrostu nie było jedynie w czterech. Najwyższą dynamiką mogli pochwalić się producenci maszyn i urządzeń (sprzedaż była o jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej) i pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o prawie 21 proc.).

– Szczegółowe dane nadal potwierdzają obraz silnego popytu krajowego. Rośnie produkcja w branżach wytwarzających dobra inwestycyjne (np. sprzęt transportowy, wyroby z metali, urządzenia elektryczne) – oceniają w nocie dla klientów ekonomiści PKO BP.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-08-21 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ekonomiści PKO BP powinni mniej wtrącać się do gospodarki a bardziej zająć się swoim bankiem, bo coraz cieniej przędzie.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane