statystyki

Pełnomocnictwa w przetargach nadal na papierze

autor: Sławomir Wikariak21.08.2018, 07:32; Aktualizacja: 21.08.2018, 09:41
– Skoro jednak przepis szczególny wymaga określonej formy, to trudno nad tym przejść do porządku, tylko w imię ułatwienia życia. W mej ocenie przepisy wymagają pełnomocnictwa w formie elektronicznej – twierdzi prawnik.

– Skoro jednak przepis szczególny wymaga określonej formy, to trudno nad tym przejść do porządku, tylko w imię ułatwienia życia. W mej ocenie przepisy wymagają pełnomocnictwa w formie elektronicznej – twierdzi prawnik.źródło: ShutterStock

Pełnomocnictwa do złożenia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia mogą być składane w formie papierowej – uważa Urząd Zamówień Publicznych.

Od kwietnia 2018 r. w postępowaniach powyżej tzw. progów unijnych jednolity europejski dokument zamówienia (JEDZ) musi być składany w formie elektronicznej. Od tego czasu trwa dyskusja, w jakiej formie należy wystawić pełnomocnictwo do złożenia JEDZ. Problem jest poważny, gdyż wbrew pozorom dotyczy nie tylko największych firm. JEDZ składają również ich konsorcjanci czy podwykonawcy.

Wszystko sprowadza się do interpretacji art. 99 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią „jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie”. W związku z tym część prawników uważa, że skoro JEDZ jest składany w formie elektronicznej, to pełnomocnictwo także powinno. To zaś oznaczałoby konieczność podpisywania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wątpliwości postanowiło rozwiać Polskie Stowarzyszenie Zamówień Publicznych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane