statystyki

Polubiliśmy oszczędzanie z MF. Udział obligacji detalicznych w zadłużeniu Skarbu Państwa rośnie

autor: Łukasz Wilkowicz21.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 21.08.2018, 09:18
W czerwcu łączna wartość wyemitowanych przez Ministerstwo Finansów obligacji oszczędnościowych przekraczała 17,6 mld zł. Stanowiło to 1,8 proc. całego zadłużenia państwa. To poziom nienotowany od ponad 12 lat.

W czerwcu łączna wartość wyemitowanych przez Ministerstwo Finansów obligacji oszczędnościowych przekraczała 17,6 mld zł. Stanowiło to 1,8 proc. całego zadłużenia państwa. To poziom nienotowany od ponad 12 lat.źródło: ShutterStock

Udział obligacji detalicznych w zadłużeniu Skarbu Państwa jest najwyższy od 2006 r.

W czerwcu łączna wartość wyemitowanych przez Ministerstwo Finansów obligacji oszczędnościowych przekraczała 17,6 mld zł. Stanowiło to 1,8 proc. całego zadłużenia państwa. To poziom nienotowany od ponad 12 lat.

Przyśpiaszenie w sprzedaży papierów klientom indywidualnym zaczęło się nieco ponad trzy lata temu. W lipcu 2018 r. zadłużenie z tego tytułu było o niecałe 1,9 mld zł większe niż w końcu ubiegłego roku. Tymczasem sprzedaż w całym pierwszym półroczu wyniosła 5,8 mld zł (prócz tego w lipcu sprzedano detaliczne obligacje o wartości prawie 1,1 mld zł). Skąd różnica? W części to efekt konieczności wykupu papierów wyemitowanych w poprzednich latach.

Istotna jest jednak również zmiana w ofercie, na jaką Ministerstwo Finansów zdecydowało się jesienią ubiegłego roku. Wprowadzono wówczas papiery trzymiesięczne. W tym roku stanowią one ponad 30 proc. ogólnej wartości sprzedaży. Ale ponieważ mają krótki termin zapadalności, to w dużej części idą na wykup starych. Mimo to w lipcu prawdopodobnie zadłużenie Skarbu Państwa z ich tytułu przekroczyło miliard złotych (w grudniu ub.r. było to niespełna 650 mln zł).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane