statystyki

42 mld zł dla państwa, 100 mld dla inwestorów

autor: Łukasz Wilkowicz09.08.2018, 07:40; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:16
GPW w Warszawie

GPW w Warszawieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Lista 20 najważniejszych barier dla rynku kapitałowego jest już opracowana. Jesienią ma być gotowa nowa strategia, która ma je zlikwidować.

W ciągu ostatnich pięciu lat główny indeks amerykańskiej giełdy Standard&Poor’s 500 zyskał na wartości prawie 70 proc. Nasz WIG20 stracił w tym czasie prawie 4 proc. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wolumen obrotów akcjami w Warszawie był o ponad jedną piątą niższy niż rok wcześniej. Zaufanie inwestorów do rynku kapitałowego kilka lat temu zostało zachwiane zmianami w funduszach emerytalnych, które ograniczyły napływ środków do OFE. Dodatkowo podważają je afery takie jak GetBack. Z drugiej strony, rząd deklaruje, że większe wykorzystanie rynku kapitałowego ma być jednym ze sposobów na zwiększenie inwestycji. A za sprawą szykowanych pracowniczych planów kapitałowych na giełdę ma trafiać więcej pieniędzy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane