statystyki

42 mld zł dla państwa, 100 mld dla inwestorów

autor: Łukasz Wilkowicz09.08.2018, 07:40; Aktualizacja: 09.08.2018, 08:16
GPW w Warszawie

GPW w Warszawieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Lista 20 najważniejszych barier dla rynku kapitałowego jest już opracowana. Jesienią ma być gotowa nowa strategia, która ma je zlikwidować.

W ciągu ostatnich pięciu lat główny indeks amerykańskiej giełdy Standard&Poor’s 500 zyskał na wartości prawie 70 proc. Nasz WIG20 stracił w tym czasie prawie 4 proc. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wolumen obrotów akcjami w Warszawie był o ponad jedną piątą niższy niż rok wcześniej. Zaufanie inwestorów do rynku kapitałowego kilka lat temu zostało zachwiane zmianami w funduszach emerytalnych, które ograniczyły napływ środków do OFE. Dodatkowo podważają je afery takie jak GetBack. Z drugiej strony, rząd deklaruje, że większe wykorzystanie rynku kapitałowego ma być jednym ze sposobów na zwiększenie inwestycji. A za sprawą szykowanych pracowniczych planów kapitałowych na giełdę ma trafiać więcej pieniędzy.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane