Sprzedaż gazu płynnego w Polsce w 2008 roku wyniosła 2,38 mln ton, czyli była o blisko 3 proc. mniejsza niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Symptomatyczny jest przede wszystkim spadek sprzedaży w największym segmencie rynku LPG (74,3 proc.), czyli autogazie.

W 2008 roku konsumpcja tego paliwa wyniosła zaledwie 1,77 mln ton, czyli o 3,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Warto podkreślić, że to pierwszy w historii sprzedaży tego paliwa w Polsce spadek.

- Spadki konsumpcji autogazu zaskakują. W 2008 roku zamontowano bowiem w samochodach ok. 200 tys. nowych instalacji gazowych. Taka wielkość stanowi o stabilizacji rynku, ponieważ w 2007 roku była to analogiczna liczba - mówi Sylwia Popławska z Koalicji Na Rzecz Autogazu - Związek Pracodawców.

Rośnie szara strefa

Eksperci spadek konsumpcji autogazu tłumaczą wieloma czynnikami, przede wszystkim złym klimatem wokół LPG.

- Przez cały ubiegły rok toczyła się dyskusja, czy zwiększać, czy nie zwiększać akcyzy na to paliwo. Taka niepewna przyszłość co do opodatkowania, a w efekcie przyszłej ceny tego paliwa skutecznie zniechęciła do montażu w samochodzie instalacji LPG wielu potencjalnych klientów - uważa Piotr Maślakiewicz, wiceprzewodniczący POGP i członek zarządu BP Polska.

Ostatecznie podwyżka akcyzy nie weszła w życie w ciągu całego ubiegłego roku i relacja ceny tankowanego LPG w stosunku do benzyny bezołowiowej przemawiała na korzyść autogazu. Wielu ekspertów dziwi więc tak niska sprzedaż tego paliwa. Sylwia Popławska nie wyklucza, że część autogazu została sprzedana w tzw. szarej strefie. Taką tezę potwierdza zresztą Andrzej Kuźniewski, niezależny analityk rynku.

- Ponownie rośnie skala nielegalnego obrotu LPG - wyjaśnia Andrzej Kuźniewski.

Stała tendencja spadkowa

Drugim pod względem wielkości na rynku LPG jest segment butli (16 proc. rynku). Sprzedaż w tym segmencie systematycznie, z roku na rok spada. Zdaniem Andrzeja Kuźniewskiego taka tendencja, widoczna od trzech, czterech lat, utrzyma się w przyszłości. Butle gazowe wypierane są w gospodarstwach domowych gazem ziemnym.

- Rozwijająca się sieć połączeń gazu ziemnego dociera do coraz większej liczby wsi i małych miejscowości. Butle LPG, które służyły do gotowania i ogrzewania, zastępowane są więc paliwem z gazociągów - tłumaczy Andrzej Kuźniewski.