statystyki

Finał negocjacji z południowoamerykańskim blokiem Mercosur znowu odroczono. Impas cieszy Chiny

autor: Magdalena Cedro30.07.2018, 07:36; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:04
Od kiedy prezydent USA Donald Trump poszedł na wojnę z wolnym handlem, Unia Europejska stara się mu udowodnić, że izolowanie gospodarki nie jest dobrym pomysłem.

Od kiedy prezydent USA Donald Trump poszedł na wojnę z wolnym handlem, Unia Europejska stara się mu udowodnić, że izolowanie gospodarki nie jest dobrym pomysłem.źródło: ShutterStock

Od kiedy prezydent USA Donald Trump poszedł na wojnę z wolnym handlem, Unia Europejska stara się mu udowodnić, że izolowanie gospodarki nie jest dobrym pomysłem. I podpisuje kolejne porozumienia o wolnym handlu. Po Kanadzie i Japonii następny na liście jest blok krajów Ameryki Południowej Mercosur.

Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj to potencjalnie bardzo atrakcyjni partnerzy do interesów dla Starego Kontynentu. Porozumienie z tymi czterema krajami ośmiokrotnie przewyższyłoby wartość umowy z Kanadą i czterokrotnie właśnie podpisanego dealu z Japonią, do tej pory największego porozumienia handlowego Unii Europejskiej. Na liberalizacji handlu z Mercosur skorzystaliby europejscy producenci aut, części motoryzacyjnych, statków czy maszyn. W zamian unijny rynek miałby się otworzyć na południowoamerykański alkohol etylowy, drób, wołowinę i cukier.

Ale rolnictwo jest oczkiem w głowie dla wielu europejskich krajów i tym samym główną kością niezgody w rozmowach z Mercosurem. Południowoamerykańska wołowina to powód do niepokoju dla Francji, Irlandii, ale także dla Polski. Tańszy brazylijski cukier z trzciny cukrowej mógłby oznaczać problemy dla unijnych producentów wytwarzających produkt z buraka cukrowego. Unia z kolei chce, by Mercosur przestrzegał listy regionalnych europejskich produktów. Ale znajdują się na niej kontrowersyjne dla tych krajów produkty, jak wino rioja czy koniak, które dziś są wytwarzane w Ameryce Południowej pod tymi właśnie nazwami.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane