To idealny moment na budowę domu. Koszty budowy domu spadły do poziomu z końca 2006 roku.

Spadły nie tylko ceny materiałów budowlanych, ale też całkowicie zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Wielu budowlańców wróciło z zagranicy, dlatego nie ma żadnego problemu ze znalezieniem pracowników do każdego rodzaju prac przy budowie.

Inwestorzy wymuszają na wykonawcach niższe ceny, a ci zwykle nie mają wyjścia i godzą się na stawki, o których rok temu nie chcieli nawet słyszeć.

Porównanie cen przygotowane przez GP dotyczy rynku poznańskiego. W innych regionach Polski sytuacja może być nieco inna, ale ogólna tendencja w całym kraju jest taka sama. Jeśli rok temu na budowę domu o powierzchni 150 mkw. trzeba było wydać ponad 450 tys. zł, to teraz niewiele ponad 335 tys.

- Rok temu za ocieplenie i otynkowanie 1 mkw. elewacji zewnętrznej budynku należało zapłacić minimum 40-45 zł, dziś tę usługę fachowcy wykonają za 22-25 zł - mówi Grzegorz Marciniak z firmy Bud-Ma.

Wolniej spadają stawki za roboty wykończeniowe. Pracy jest jeszcze sporo, bo inwestycje wcześniej rozpoczęte teraz są kończone. Nowych budów jest zaś bardzo mało.

- W zeszłym roku o tej porze miałem podpisanych ponad 20 umów na budowę domów jednorodzinnych, a dziś tylko dwie - mówi Grzegorz Marciniak.

Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się szybko poprawić. Banki niechętnie finansują inwestycje mieszkaniowe.

- Jeśli banki nie będą udzielały kredytów, to ludzie nie będą budowali domów - mówi Mirosław Lubarski z grupy PSB.

Na budowę domu decydują się w tej sytuacji tylko osoby, które w odpowiednim czasie sprzedały inną nieruchomość lub wycofały pieniądze z inwestycji.

Spadły też ceny materiałów budowlanych - większość materiałów staniała o 10-20 proc.

- Spadek popytu dotyczy przede wszystkim ceramiki budowlanej i materiałów ściennych - mówi Roman Wiśnik z firmy To-Masz.

Są to przede wszystkim materiały wykorzystywane przy rozpoczynaniu inwestycji. Jeszcze niedawno bardzo popularne na rynku pustaki porotherm kosztowały 12 zł za sztukę, a dzisiaj niewiele ponad 5 zł.

- Sprzedaż cementu, który jest podstawowym materiałem przy budowie domu, jest mniejsza o ok. 50 proc. - mówi Waldemar Trzpil z hurtowni Madex.

Producenci i hurtownicy niechętnie mówią o obniżkach cen, ale rabaty przy kupnie materiałów budowlanych w niektórych segmentach rynku sięgają ponad 20 proc. od cen katalogowych. Nie tylko producenci muszą schodzić z ceny, także hurtownicy są zmuszeni do obniżenia marż, które w najlepszym okresie sięgały kilkudziesięciu procent. Warto zauważyć, że materiały, które uwzględniamy w naszym porównaniu, nie należą oczywiście do najdroższych na rynku. Za położenie tynków gipsowych zapłacimy po 23 zł za mkw. - materiał jest już wliczony w cenę. Instalacja wodno-kanalizacyjna wykonana jest z plastiku, a nie ze znacznie droższej miedzi. Piec gazowy zastosowany w budynku jest jednofunkcyjny i kosztuje 4,5 tys. zł. Przy zastosowaniu droższych okien czy innego rodzaju tynków budowa domu okaże się droższa. Znacznie droższa może być też robocizna, jeśli nie zadamy sobie trud, by znaleźć tańszych wykonawców.