statystyki

Prace nad budżetem: Rozciąganie finansowej kołdry

autor: Marek Chądzyński26.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 26.07.2018, 07:43
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Po 5 miesiącach tegoroczny budżet był ponad 9 mld zł na plusieźródło: ShutterStock

Chcemy więcej pieniędzy – mówią poszczególne resorty, wskazując na nadwyżkę w państwowej kasie

Prace nad budżetem na przyszły rok są na razie na wstępnym etapie, ale z rządu płyną już dwa mocne sygnały. Pierwszy: jak co roku oczekiwania resortów są duże. Każdy chciałby wzrostu wydatków w swojej dziedzinie. Tym razem jednak ministrowie mają mocny argument. To utrzymująca się od początku roku nadwyżka – po pięciu miesiącach tegoroczny budżet był ponad 9 mld zł na plusie. Według niektórych ministrów to oznacza, że planując dochody i wydatki na ten rok, resort finansów mógł być zbyt zachowawczy i w pracach nad takim planem na przyszły rok nie powinien powtórzyć tego błędu. Stąd duże oczekiwania ministrów.

Drugi sygnał: resort finansów planuje na 2019 r. duży spadek deficytu sektora finansów. Ma on wynieść 1,5 proc. PKB i być aż o 1,5 pkt proc. PKB mniejszy od unijnego dopuszczalnego poziomu deficytu. Innym ministrom takie zaciskanie pasa może wydawać się niepotrzebne, ale według MF na folgowanie nie ma miejsca. Po pierwsze dlatego, że te 1,5 pkt proc. PKB może się bardzo przydać w sytuacji, gdyby gospodarka nagle spowolniła. Wówczas trzeba by było pogodzić się ze spadkiem dochodów z podatków. A właśnie tego bufora można by użyć do podtrzymania wzrostu gospodarczego. W czasie poprzedniego kryzysu była nią m.in. radykalna obniżka podatku PIT.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane