statystyki

Bankowe kłopoty polskich miliarderów

autor: Łukasz Wilkowicz23.07.2018, 06:33; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:17
Co wspólnego mają Leszek Czarnecki i Zygmunt Solorz-Żak prócz tego, że należą do najbogatszych Polaków? Są właścicielami banków z problemami

Co wspólnego mają Leszek Czarnecki i Zygmunt Solorz-Żak prócz tego, że należą do najbogatszych Polaków? Są właścicielami banków z problemamiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Tomasz Stańczak Agencja Gazeta

Co wspólnego mają Leszek Czarnecki i Zygmunt Solorz-Żak prócz tego, że należą do najbogatszych Polaków? Są właścicielami banków z problemami.

To, że Getin Noble Bank należący do Leszka Czarneckiego, od kilku lat nie może wyjść na prostą, wiedzą wszyscy zainteresowani naszym rynkiem kapitałowym. Bo też kurs akcji GNB najlepiej oddaje ocenę perspektyw tej instytucji. Jej główny problem to duży portfel kredytów frankowych. Po wybuchu kryzysu w 2008 r. cena akcji mocno spadła, by bardzo wzrosnąć w 2013 r. i na początku 2014 r. Wtedy ostatni raz przekraczała 10 zł. Później dominowały już spadki. Ostatnio kurs był poniżej złotówki.

Kłopoty z jakością kredytów w połączeniu z koniecznością zmiany modelu biznesowego (dawniej był on obliczony na masową sprzedaż wysokomarżowych produktów, teraz wprowadzany jest model „relacyjny”, typowy dla banków uniwersalnych) skutkują niższymi przychodami i wyższymi rezerwami. Efekt: prawie 55 mln zł straty w 2016 r. i 575 mln pod kreską w roku ubiegłym.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Marekaurelio(2018-07-23 09:04) Zgłoś naruszenie 101

    L C Ten , "doktor ekonomii" z dyplomem SB, naciągający od lat zdezorientowanych rodaków jest podobno symbolem sukcesu i polskiego systemu bankowego, Boże chroń zatem klientów takich banków? Geniusz ten naciągną zdezorientowanych rodaków na przekręty z kredytami frankowymi, polisolokatami i całym szeregiem podobnych obrzydliwych mechanizmów złodziejskich konstrukcji by Lc corp, Getin Bank, Open Finance, Tax Care, itd. A zyski swoje miliardowe osiągną ze sprzedaży wydmuszek giełdowych podpartych niebotycznymi lewarami oraz szalbierczych kredytów we frankach udzielanych w znacznej mierze przez Getin i powiązane z nim zakamuflowane mafijne organizmy, a starając się wyrwać coś jeszcze od omotanych współobywateli i tego państwa, robi numer na sprzedaży i dmuchaniu akcji Getback.. Pytam, gdzie są instytucje państwa, takie jak KNF, Uokik, sądy i prokuratury czy kilkadziesiąt innych utrzymywanych z naszych podatków a rzekomo powołanych do nadzoru i kontroli praworządności w Naszym Kraju. Jak to możliwe, że tyle lat podobne kreatury organizują największy przekręt w RP i wszyscy chowają głowę w piach? Czy aż tak korupcja i amoralność rodem z SB-ckiego dna przeżarła ten kraj?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nostradamus(2018-07-23 11:26) Zgłoś naruszenie 90

    powiem tak padają małe firmy i duże firmy banki też powinny upadać na rynku powinny zostać tylko firmy działające zgodnie z prawem i płacące podatki. oszustów i kombinatorów nie powinno chronić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane