statystyki

Prestiżowa porażka szefa banku centralnego: Nici z łączenia nadzoru i NBP

autor: Marek Chądzyński11.07.2018, 08:01; Aktualizacja: 11.07.2018, 08:32
pieniądze

Przejęcie nadzoru nad bankami Adam Glapiński uczynił jednym ze swoich priorytetów, gdy dwa lata temu obejmował funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego.źródło: ShutterStock

Prestiżowa porażka szefa banku centralnego: mimo jego nawoływań nikt nie myśli w tej chwili o takim połączeniu. Pomysł może wrócić, jeśli realna będzie utrata władzy przez PiS.

Przejęcie nadzoru nad bankami Adam Glapiński uczynił jednym ze swoich priorytetów, gdy dwa lata temu obejmował funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Już wtedy uważał, że wzmocniłoby to nadzór nad bankami. I zdania nie zmienił. O pomyśle przypomniał przed tygodniem w Sejmie. Prezentował tam sprawozdanie z działalności NBP w 2017 r.

– Jak co roku zwracam na koniec uwagę, od pierwszego swojego wystąpienia, że zarządzanie kryzysowe i wspieranie stabilności finansowej uległoby istotnemu wzmocnieniu przez integrację Komisji Nadzoru Finansowego z Narodowym Bankiem Polskim – mówił posłom. – Niekwestionowana niezależność banku centralnego pozwoliłaby efektywnie sprawować funkcje nadzorcze, zwłaszcza że udział własności państwowej w systemie finansowym, szczególnie sektorze bankowym, istotnie zwiększył się w ostatnim roku – podkreślał prezes.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane