Kto zyska, kto straci na regulacji odszkodowań

autor: Marek Chądzyński09.07.2018, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2018, 14:05
Wyegzekwowanie honorarium od poszkodowanych udaje się rzadko.

Wyegzekwowanie honorarium od poszkodowanych udaje się rzadko.źródło: ShutterStock

Senat pracuje nad przepisami dla kancelarii odszkodowawczych. Ich przedstawiciele przekonują, że nie pobierają wygórowanych prowizji, a wprowadzenie limitu ograniczy dostępność tego typu usług.

Grupa senatorów chce, by wynagrodzenie kancelarii odszkodowawczych nie było ustalane dowolnie – jak dziś – tylko by jego górną wielkość określał minister sprawiedliwości w rozporządzeniu. To jeden z zapisów przygotowanego w izbie wyższej projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Przedstawiciele kancelarii, z którymi rozmawialiśmy, przyjmują senacki pomysł z rezerwą. Ich zdaniem może mieć dwa skutki. Pierwszy: najmniejsze podmioty mogą mieć problem z dopięciem budżetu. Zwłaszcza że projekt nakłada na takie firmy obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Bartosz Kaczmarek z firmy odszkodowawczej Votum mówi, że możliwe jest ograniczenie rynku, związane z wycofywaniem się najmniejszych podmiotów i stopniową konsolidacją. Tym bardziej że w odzyskiwaniu odszkodowań hossa już była. Teraz rynek raczej się zwija. Według szacunków urzędu rzecznika finansowego jego obroty sięgają 1,5 mld zł rocznie. Liderzy rynku szacują je skromniej.

– Rynek kancelarii odszkodowawczych znajduje się w recesji. Wyniki finansowe spółek publicznych (trzech z tej branży – red.) za 2017 r. są o 50 proc. niższe niż w roku 2016. Wartość świadczeń uzyskiwanych za pośrednictwem wszystkich doradców odszkodowawczych w skali roku wynosi ok. 500 mln zł i z roku na rok wartość ta spada – mówi Jolanta Zendran, wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Odszkodowań EuCO.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane