statystyki

Poczta pod lupą UOKiK

autor: Elżbieta Rutkowska09.07.2018, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:24
poczta polska -skrzynka pocztowa-2

Kara za nadużycie pozycji dominującej może wynieść do 10 proc. obrotu.źródło: ShutterStock

Urząd antymonopolowy zbada, czy operator wykorzystuje swoją pozycję rynkową do eliminowania rywali.

– Przedsiębiorcom, którzy mają pozycję dominującą na rynku, nie wolno jej wykorzystywać do ograniczania konkurencji – stwierdza Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Sprawdzimy, czy w tym przypadku mamy do czynienia z takim działaniem. Brak konkurencji oznacza zazwyczaj wyższą cenę i niższą jakość produktów lub usług – dodaje.

Biuro prasowe UOKiK potwierdza, że zainteresował się on sprawą po skargach konkurentów Poczty Polskiej (PP). Spółka, na podstawie decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do 2025 r. pozostaje operatorem wyznaczonym, ma więc wyłączność na doręczanie niektórych przesyłek, np. listów poleconych. W pozostałych segmentach rynku rywalizuje z innymi podmiotami. Jak podkreśla UOKiK, może wtedy występować w podwójnej roli: konkurenta i kontrahenta, gdyż inni przedsiębiorcy często muszą korzystać z jej usług lub infrastruktury, aby obsłużyć swoich klientów.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane