Banki silne dzięki repolonizacji i mocnemu złotemu

autor: Łukasz Wilkowicz04.07.2018, 07:32; Aktualizacja: 04.07.2018, 07:53
O lepszej pozycji krajowych banków w dużej mierze zdecydował mocny złoty.

O lepszej pozycji krajowych banków w dużej mierze zdecydował mocny złoty.źródło: ShutterStock

Instytucjom z naszego kraju daleko do światowej czołówki, ale na liście największych w ubiegłym roku wyraźnie poprawiły swoją pozycję.

PKO BP awansował w minionym roku na 159. miejsce na liście największych banków na świecie brytyjskiego miesięcznika „The Banker”. Magazyn od lat sporządza takie zestawienie. O wielkości poszczególnych instytucji decyduje zgromadzony kapitał. W przypadku największego polskiego banku wynosił on niemal 9,3 mld dol. Rok wcześniej PKO BP był na 185. pozycji.

223. miejsce zajął Bank Pekao. Dla niego to powrót na listę po wielu latach przerwy związanej z przynależnością do grupy UniCredit. W ubiegłym roku pakiet kontrolny odkupiły od Włochów Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju. Pekao był obecny poprzednio na liście w 2000 r. Na 350. lokacie.

O 110 miejsc poprawił się Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym roku był 231. To efekt kilkukrotnego dokapitalizowania przez państwowego właściciela, do jakiego doszło w minionym roku. Jak wynika z raportu BGK za 2017 r., bank otrzymał od Ministerstwa Finansów 6,3 mld zł.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-07-04 10:00) Zgłoś naruszenie 01

    RePOlonizacja - okradanie polskich obywateli i dofinansowanie POlskich banków ... Na przykład via PZU ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane