System whistleblowing, czyli nowe obowiązki przedsiębiorców i członków zarządu

autor: Kamilia Grabowska03.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 03.07.2018, 09:26
pieniądze

Zmiany w istniejących procedurach oraz wdrożenie nowej, umożliwiającej działanie sygnalistów (ang. whistleblower) w strukturze firmy, to jedno z głównych wyzwań, jakie przewiduje ustawa.źródło: ShutterStock

Już za dziesięć dni wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2018 r. poz. 723). Akt ten w art. 2. ust 1. wskazuje na instytucje obowiązane, czyli podmioty, których dotyczyć ma nowa regulacja.

Do tej kategorii należą przedsiębiorcy, którzy (niezależnie od branży) przyjmują lub dokonują płatności w wysokości co najmniej 10 tys. euro w gotówce, chociażby w wielu powiązanych transakcjach. Dodatkowo obowiązkami wynikającymi z ustawy objęte zostały firmy świadczące usługi polegające na tworzeniu jednostek organizacyjnych, prowadzeniu biura wirtualnego czy wsparciu administracyjnym oraz osoby pełniące funkcje członka zarządu spółki.

Przedsiębiorcy i osoby zasiadające w organach zarządzających powinni głównie zadbać o opracowanie i wdrożenie wewnętrznych procedur w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także dotyczących anonimowego zgłaszania przez pracowników lub inne osoby wykonujące czynności na ich rzecz rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane