statystyki

Oblicze polskiego rynku fitness: Siła zmowy przeciwko konkurencji, moc zarzutów

autor: Patryk Słowik02.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 02.07.2018, 07:21
Szacuje się, że przychody branży wyniosły w 2017 r. 3,7 mld zł

Szacuje się, że przychody branży wyniosły w 2017 r. 3,7 mld złźródło: ShutterStock

Właściciele klubów fitness podzielili się wpływami na polskim rynku. I porozumieli się z operatorem pakietów Multisport, by wykurzyć z branży jego konkurencję. Podejrzewa tak prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który właśnie wszczął postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom, w tym operatorom popularnych klubów takich jak Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit, Fitness Platinium, Fitness Academy.

Marek Niechciał stawia pytanie wprost: „czy największe sieci fitness w Polsce i operator pakietów Multisport stworzyły kartel, który podzielił rynek i utrudniał działalność innym firmom?”. A co za tym idzie, czy przedsiębiorcy prowadzący siłownie działali nielegalnie i na szkodę konsumentów? Zarazem prezes sugeruje, że odpowiedź najprawdopodobniej jest twierdząca.

Sprawa antymonopolowa zaczęła się w 2017 r. Wówczas UOKiK, przy pomocy policji, przeprowadził przeszukania w kilkunastu firmach.

– Zebraliśmy wówczas dowody, które wskazują, że 16 przedsiębiorców mogło zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję. Kluby fitness mogły m.in. podzielić między sobą rynek, w ten sposób, że wspólnie ustaliły, w których rejonach Polski będą działały – mówi cytowany na stronie urzędu jego prezes Marek Niechciał.

W praktyce mogło być więc tak, że np. w Gdańsku nie były otwierane kluby Fabryki Formy, a w Poznaniu kluby Calypso. Nie miało to nic wspólnego z rozwojem branży ani opartymi o analizę działaniami biznesowymi, lecz miało być efektem nielegalnego porozumienia.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane