statystyki

Eureka DGP: Iron Man z odzyskiem energii

autor: Jakub Kapiszewski15.06.2018, 07:03; Aktualizacja: 15.06.2018, 07:54
Internet

Dobiega końca piąta edycja konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, do którego zaprosiliśmy polskie uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN.źródło: ShutterStock

Dopóki nie opracujemy wydajnych ogniw litowo--jonowych, urządzenia wymagające przenośnego zasilania trzeba będzie wyposażać w układy oszczędzania energii z egzoszkieletami.

K omiksowemu czy filmowemu Iron Manowi czasami kończy się energia pancerza. Jednak najczęściej superbohater nie musi się martwić o stan naładowania baterii, bo korzysta z dobrodziejstw rewolucyjnego źródła energii – reaktora łukowego.

W przeciwieństwie do Tony’ego Starka my jednak nie mamy takiego komfortu. Zamiast reaktora łukowego przenośne zasilanie zapewniają nam ogniwa litowo-jonowe – technologia daleko bardziej prymitywna niż rozwiązanie opracowane przez filmowego milionera-inżyniera-wynalazcę-playboya. Współczesne ogniwa nie porażają pojemnością i choć w tej dziedzinie dokonuje się powolny postęp, to i tak konstruktorzy uciekają się do różnych trików, aby wycisnąć z baterii, ile się da.

Ponieważ w najbliższej przyszłości nie zapowiada się, by w ogniwach doszło do przełomu, już warto zastanowić się nad sposobami oszczędzania energii w przypadku technologii, których jeszcze nie ma na rynku. Jak w przypadku egzoszkieletów, czyli metalowych konstrukcji zakładanych na człowieka, aby wspomóc czy istotnie zwiększyć jego możliwości. Nad takim właśnie mechanizmem mającym wydłużyć czas pracy egzoszkieletu na baterii pochylił się prof. Wojciech Skarka z Politechniki Śląskiej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane