statystyki

Dwutorowa walka z nielegalnym wywozem leków

autor: Patryk Słowik06.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:16
Teraz kary – znacznie niższe – grożą w zasadzie jedynie aptekarzom. Po wejściu w życie ustawy będą groziły również hurtownikom.

Teraz kary – znacznie niższe – grożą w zasadzie jedynie aptekarzom. Po wejściu w życie ustawy będą groziły również hurtownikom.źródło: ShutterStock

Rozwiązania zaproponowane przez rząd utrudnią przestępcom nielegalne wywożenie medykamentów z Polski, ale tego nie uniemożliwią. Dziś projektem przygotowanym przez resort zdrowia powinien zająć się Sejm. Wczoraj oficjalnie opublikowany został projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Procedowana w parlamencie ustawa przewiduje przede wszystkim wprowadzenie zakazu prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w ramach której można nabywać leki. Przede wszystkim więc zabronione będzie prowadzenie równocześnie hurtowni farmaceutycznej i apteki lub przychodni.

Obecnie jest bowiem tak, że jeden podmiot dokonuje przesunięcia leków pomiędzy swoimi spółkami. Przez to inspektorzy farmaceutyczni tracą je często z pola widzenia. W ten sposób produkty trafiają na Zachód (co jest zabronione dla ok. 200 leków, z dostępnością których są w polskich aptekach największe trudności), gdzie można na nich zarobić więcej.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane