statystyki

Dwutorowa walka z nielegalnym wywozem leków

autor: Patryk Słowik06.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:16
Teraz kary – znacznie niższe – grożą w zasadzie jedynie aptekarzom. Po wejściu w życie ustawy będą groziły również hurtownikom.

Teraz kary – znacznie niższe – grożą w zasadzie jedynie aptekarzom. Po wejściu w życie ustawy będą groziły również hurtownikom.źródło: ShutterStock

Rozwiązania zaproponowane przez rząd utrudnią przestępcom nielegalne wywożenie medykamentów z Polski, ale tego nie uniemożliwią. Dziś projektem przygotowanym przez resort zdrowia powinien zająć się Sejm. Wczoraj oficjalnie opublikowany został projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Procedowana w parlamencie ustawa przewiduje przede wszystkim wprowadzenie zakazu prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w ramach której można nabywać leki. Przede wszystkim więc zabronione będzie prowadzenie równocześnie hurtowni farmaceutycznej i apteki lub przychodni.

Obecnie jest bowiem tak, że jeden podmiot dokonuje przesunięcia leków pomiędzy swoimi spółkami. Przez to inspektorzy farmaceutyczni tracą je często z pola widzenia. W ten sposób produkty trafiają na Zachód (co jest zabronione dla ok. 200 leków, z dostępnością których są w polskich aptekach największe trudności), gdzie można na nich zarobić więcej.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane