statystyki

Wywożących nielegalnie leki karze się, a nie poucza

autor: Patryk Słowik02.01.2018, 07:27; Aktualizacja: 02.01.2018, 09:57
leki, lekarstwa, prawo, narkotyki

Sąd podkreślił również, że prawo farmaceutyczne przewiduje dwa tryby dla cofnięcia zezwolenia.źródło: ShutterStock

Inspektorzy farmaceutyczni nie muszą wzywać właścicieli aptek uczestniczących w procederze wywozu leków na zachód do usunięcia naruszeń. Urzędnicy mogą, a nawet powinni, od razu cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności aptecznej. Tak uznał NSA.

Orzeczenie to daje odpowiedź na pytanie co do charakteru przepisu art. 120 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. 2017 poz. 2211). Zgodnie z nim, w razie stwierdzenia naruszenia wymagań dotyczących obrotu produktami leczniczymi lub wyrobami medycznymi właściwy organ (w praktyce inspektor farmaceutyczny) nakazuje w drodze decyzji usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień. I dopiero w wypadku niedostosowania się strony do tego nakazu może cofnąć zezwolenie na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Przez lata istniała wątpliwość, czy regulację tę należy stosować do podmiotów uczestniczących w nielegalnym wywozie leków. Główny Inspektor Farmaceutyczny tego nie robił. Od razu cofał zezwolenia na podstawie art. 37ap ust. 1 pkt 2 ustawy. NSA właśnie uznał, że słusznie. Przede wszystkim dlatego, że nie da się usunąć uchybienia polegającego na nielegalnym sprzedaniu leków. Przecież właściciel apteki nie pojedzie za granicę i nie odkupi medykamentów. Zniknęły one, za sprawą niezgodnej z prawem działalności, z polskich półek bezpowrotnie.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane