statystyki

PESEL albo śmierć. Instruktaż dla małych przedsiębiorców

autor: Patryk Słowik21.05.2018, 07:18; Aktualizacja: 21.05.2018, 08:12
Co grozi za prowadzenie działalności bez wpisu do ewidencji?

Co grozi za prowadzenie działalności bez wpisu do ewidencji?źródło: ShutterStock

Opublikowane w ostatni czwartek przez DGP informacje wywołały popłoch w całym kraju. Choć o obowiązku podania numeru PESEL przez osoby prowadzące działalność gospodarczą pisały od kilku tygodni lokalne portale, dopiero po naszym tekście ruszyła lawina. Strona internetowa Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) padła, a gminne urzędy były szturmowane przez przerażonych przedsiębiorców.

Przypomnijmy, w czym rzecz. 25 września 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1893). Tam zaś w art. 61 zapisano, że w przypadku gdy wpis do CEIDG nie zawiera numeru PESEL, przedsiębiorca musi uzupełnić wpis w terminie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy. Po upływie tego terminu w razie niezrealizowania obowiązku urzędnicy centralnej ewidencji muszą przedsiębiorcę z CEIDG wykreślić i zawiadomić o tym wiele organów, w tym służby skarbowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O uchwalonej regulacji niemal wszyscy zapomnieli. Termin na uzupełnienie danych minął 19 maja 2018 r.

Kto powinien się przejąć ustawowym obowiązkiem?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane