statystyki

PESEL albo śmierć. Instruktaż dla małych przedsiębiorców

autor: Patryk Słowik21.05.2018, 07:18; Aktualizacja: 21.05.2018, 08:12
Co grozi za prowadzenie działalności bez wpisu do ewidencji?

Co grozi za prowadzenie działalności bez wpisu do ewidencji?źródło: ShutterStock

Opublikowane w ostatni czwartek przez DGP informacje wywołały popłoch w całym kraju. Choć o obowiązku podania numeru PESEL przez osoby prowadzące działalność gospodarczą pisały od kilku tygodni lokalne portale, dopiero po naszym tekście ruszyła lawina. Strona internetowa Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) padła, a gminne urzędy były szturmowane przez przerażonych przedsiębiorców.

Przypomnijmy, w czym rzecz. 25 września 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1893). Tam zaś w art. 61 zapisano, że w przypadku gdy wpis do CEIDG nie zawiera numeru PESEL, przedsiębiorca musi uzupełnić wpis w terminie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy. Po upływie tego terminu w razie niezrealizowania obowiązku urzędnicy centralnej ewidencji muszą przedsiębiorcę z CEIDG wykreślić i zawiadomić o tym wiele organów, w tym służby skarbowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O uchwalonej regulacji niemal wszyscy zapomnieli. Termin na uzupełnienie danych minął 19 maja 2018 r.

Kto powinien się przejąć ustawowym obowiązkiem?


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane