statystyki

Odpowiedzialność za długi składkowe nie zależy od wielkości udziałów w spółce cywilnej

autor: Marcin Nagórek28.04.2018, 14:00
Już na początku trzeba zastrzec, że spółka cywilna jest umową, nie zaś osobą prawną, choć może być płatnikiem.

Już na początku trzeba zastrzec, że spółka cywilna jest umową, nie zaś osobą prawną, choć może być płatnikiem.źródło: ShutterStock

Od kilku lat prowadzę ze wspólnikiem spółkę cywilną, w której mam tylko 10 proc. udziałów. Ostatnio otrzymałem decyzję, którą ZUS przeniósł na mnie odpowiedzialność za składki. Okazało się, że mamy zaległości w opłacie składek za pracowników. W uzasadnieniu decyzji podano, że dłużnikiem jest spółka, a egzekucja wobec niej jest w toku. ZUS podjął więc czynności wobec mnie, mimo że mam tylko 10 proc. udziałów. Skoro egzekucja wobec spółki jeszcze się nie zakończyła, to czy ZUS mógł wydać decyzję? Dlaczego mam odpowiadać za całe zadłużenie, a nie tylko za 10 proc.?

Do zaległości składkowych na mocy art. 31 i 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stosuje się m.in. art. 115 par. 1 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Nie ma więc wątpliwości, że długi składkowe mogą być egzekwowane także z majątku osobistego wspólników.

Z orzecznictwa sądowego wynika zaś, że egzekucja należności z tytułu składek powstałych w związku z działalnością spółki cywilnej może być prowadzona wobec wspólników spółki cywilnej m.in. bez wcześniejszego stwierdzenia bezskuteczności egzekucji z majątku spółki (tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt III AUa 2196/13). Z istoty spółki cywilnej wynika, że egzekucja zmierzająca do pokrycia zobowiązań spółki prowadzona jest z majątku wspólników: wspólnego i osobistego. Argument przedsiębiorcy o pozostającym w toku postępowaniu egzekucyjnym, a co za tym idzie, o przedwczesności decyzji ZUS, jest chybiony.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane