statystyki

Banki spółdzielcze muszą zdecydować o swojej przyszłości

autor: Łukasz Wilkowicz25.04.2018, 08:12; Aktualizacja: 25.04.2018, 09:05
Najbliższa okazja do konsolidacji może pojawić się z końcem roku. To efekt wejścia w życie regulacji unijnych.

Najbliższa okazja do konsolidacji może pojawić się z końcem roku. To efekt wejścia w życie regulacji unijnych.źródło: ShutterStock

Do końca roku banki spółdzielcze powinny zdecydować o swojej przyszłości. Ponad 60 nie weszło do nowych systemów ochrony.

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, nie ukrywa konieczności konsolidacji sektora banków spółdzielczych. W latach 90. było ich ponad 1,5 tys. Pozostało ponad 550. Ten segment odpowiada za niewiele ponad 5 proc. aktywów naszego systemu finansowego. Jego problemem jest to, że to często instytucje są za małe, by radzić sobie m.in. z rosnącymi kosztami związanymi z technologią, coraz większą liczbą regulacji, i to w warunkach niskich stóp procentowych, które nie pozwalają na osiąganie wysokich dochodów.

Mają trzy drogi

Najbliższa okazja do konsolidacji może pojawić się z końcem roku. To efekt wejścia w życie regulacji unijnych. Przewidują one, że każdy bank spółdzielczy powinien należeć do systemu ochrony instytucjonalnej (institutional protection scheme – IPS) lub zrzeszenia zintegrowanego. Tylko najsilniejsze banki mogą uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na samodzielne funkcjonowanie.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane